Elveda Rumeli

Elveda Rumeli Hakkıda Herşey Burada

AnasayfaKapıTakvimGaleriSSSKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

Basından Notlar

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Sayfaya git : Önceki  1, 2, 3
YazarMesaj
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

Rep Gücü : 209
Rep Puanı : 0

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:34 pm

Gerçek oyuncu böyle olur

Yılların oyuncusu Erdal Özyağcılar, işine ne kadar önem verdiğini hayatını tamamen işine göre planlaması ile gösteriyor. Özyağcılar sözleriyle genç oyunculara da yol gösteriyor.
CNNTÜRK'te Kürşat Başar'ın sunduğu 'Yaz Sohbetleri' programına Elveda Rumeli dizisinin 'Sütçü Ramiz'i' Erdal Özyağcılar konuk oldu.

Elveda Rumeli'nin Makedonya'daki çekimlerinin gidip gelmeler nedeniyle zor geçtiğinden bahseden Erdal Özyağcılar, işine ne kadar önem verdiğini de ifade etti. Hayatını işini en iyi şekilde yapabilmek için düzenleyen Özyağcılar'ın bu sözleri genç oyunculara da öğüt niteliğinde:

"Yemeğe çok dikkat ederim. Özellikle uykuma çok dikkat ederim. Ben kendimi bildim bileli 8 veya 9 saat uyku uyumadan sete çıkmam. Akşam 22.30, 23.00 olduğu zaman eğer sabahleyin setim varsa kesinlikle uyurum. Çok yoğun sahnelerim varsa ben iki akşam içki içmem. Yemek benim için bir şölen gibidir. Sette öğle yemeği bile olsa güzel bir şey isterim."

Ünlü yönetmen Ertem Eğilmez'in de setlerde yemeklere çok önem verdiğini ifade eden Özyağcılar, "Filmin dizaynı yapılırken önce aşçısını seçerdi. En iyi aşçıyı seçerdi" diye konuştu.
Kullanıcı profilini gör http://elvedarumeli-fan.forumzen.com
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

Dizi hafızalardan silinmeyecek
'Elveda Rumeli' dizisinde Yüzbaşı Ahmet Ekrem karakterini canlandıran Mahir İpek, dizinin uzun yıllar hafızalardan silinmeyeceğini söyledi.

Elveda Rumeli'de canlandırdığı Yüzbaşı Ahmet Ekrem karakteriyle herkesin beğenisini kazanan Mahir İpek, dizinin uzun yıllar hafızalardan silinmeyecek bir proje olduğunu söylüyor. Canlandırdığı Osmanlı Subayı'nın geçmişte gerçekten yaşadığını belirten başarılı oyuncu "Yüzbaşı Ahmet Ekrem dönemin ittihatçı askerlerindendi. Gerçekten de Manastır Askeri İdadisi'nde Atatürk'ün öğretmenliğini yaptı" diyor.

* Yeni sezon başladı. Heyecan var mı?
Aslında böyle iki ay ara verince heyecandan çok bende mesleki açıdan bir özlem oluşuyor. Hele hele böylesine ses getirip bu kadar büyük kitlelere ulaşabiliyorsak, çok güzel bir heyecan ve şevk oluşuyor içimde. Aslında hepimiz geçen senekinden daha heyecanlıyız. Yaptığımız işin geçen yıl etkilerinin ne olduğunu görünce bu sene daha farklı bir heyecanla geldik. İşi aynı seviyede devam ettirip aynı başarıyı yakalamak için daha sıkı çalışmamız gerekiyor. Seyirciyi o anlamda hayal kırıklığına uğratmamak lazım.

ÇOK ÖZEL BİR PROJE

* Elveda Rumeli'nin diğer projelerden farkı ne sizin için?
Bu projenin Türkiye'de çok önemli bir rolü var. Bu dizi bir şeyleri hatırlattı. Aslında çok fazla hafızası olan bir toplum değiliz. Bu dizi sayesinde Balkan göçmenleri, yıllar önce bu topraklardan geldiklerini anımsadılar. Daha dün bir çift sarılıp öptü beni. Elli yıl önce Türkiye'ye gelmişler ve bu dizi onları elli yıl önce ayrıldıkları bu topraklara getirmiş. Yaşadıkları, doğdukları eve gitmişler. Hayatım boyunca 'Elveda Rumeli'nin özel bir yeri olacak. Burada sadece dizi çekmiyoruz, bir şeyler hatırlatıyoruz. Bu yüzden Tarkan Karlıdağ'a ve Serdar Akar'a çok teşekkür ediyorum.

AŞK HER DÖNEMDE AYNI

* Elveda Rumeli sizin ilk dönem işiniz miydi? Bir hazırlık dönemi geçirdiniz mi?
Evet, ilk dönem işim. Çağan Irmak ile 'Ulak' filminde çalıştım. Ama belirsiz zaman, belirsiz dönemi anlattığı için o farklı bir çalışmaydı. Canlandırdığım Yüzbaşı Ahmet Ekrem yaşamış bir karakter. Gerçekten de Manastır Askeri İdadisi'nde Atatürk'ün öğretmeniymiş. İşin kurmaca tarafında Vahide'ye aşık olarak yazıldı. Manastır Askeri İdadisi de çok önemli bir yer. Ülkenin kaderini değiştiren, Osmanlı İmparatorluğu'ndan sonra cumhuriyeti kuran takım buradan geçiyor. Biraz işin o tarafına baktım açıkçası.

* Dönem dizisinde oynamak nasıl bir şey?
Açıkçası günümüzde geçen dramatik yapıyla arasında çok fark yok. Döneme uygun, günümüzde kullanılan tavırları kullanamıyorsunuz. Ama sonuçta duygular değişmiyor. 1800'lü yıllarda da, 1200'lü yıllarda da aşk aynı aşk. Sadece duruşunuzla, jest ve mimiklerde döneme dair tutarlılık yaşamaya çalışıyorsunuz. Ama elbette ki o dönemle ilgili bilgi sahibi olmanız gerekli...

* Yüzbaşı Ahmet Ekrem'i biraz anlatır mısınız? Nasıl bir karakter?
Ahmet Ekrem çok pozitif bir karakter. Var olan çürümüş düzene karşı olan bir subay. Bu yönden de diziye girdiğim andan itibaren izleyici karakteri benimsedi. Ama Vahide'ye olan aşkı biraz kızdırdı onları. Bunu anlayabiliyorum. Mustafa ile Vahide'nin aşklarının içine bu kadar pozitif bir adamın dahil olması durumu seyircide Ahmet Ekrem'e karşı defans yarattı. Ama sonuçta Mustafa'yla ilişkisini bilmeden aşık olmuştu. Bir kere gönlüne düştüğü zaman çıkması da kolay olmuyor. Sonra Mustafa'nın öldüğünü öğrendiği zaman kızı koruma iç güdüsü ile yakınlaşıyor. Ama bu sezon seyirci Ahmet'in ne kadar doğru bir hareket yaptığını anlayacak.
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

Onlarla yarışmak heyecan verici

Elveda Rumeli dizisinde 'Hatice'yi oynayan Gülçin Santırcıoğlu, Altın Portakal'da yarışacağı yarışmaktan heyecan duyduğunu söyledi. Santırcıoğlu, kendisi de dahil bütün oyuncuları acımasızca eleştirdiğini de belirtti.

'İki Çizgi' filmiyle Altın Portakal'da yarışacak olan Gülçin Santırcıoğlu, festivalde aday olan diğer kadın oyuncular Nurgül yeşilçay, Bennu Yıldırımlar, Hatice Aslan gibi isimlerle yarışacak olmasıyla ilgili olarak.

Habertürk kanalında Saba Tümer'in programına konuk olan Santırcıoğlu, "Türkiye'de sinema yapmaya çalışan bir avuç kadınız. Mutlaka ortada bir emek var. Sıfatlarından ziyade hayata bakışları ve duruşlarıyla ilgileniyorum. Performanslarını sorarsanız izlemedim filmleri bilmiyorum ama kendim dahil çok acımasız eleştiririm ve çok az şeyi beğeniyorum. İyi işin ne olduğunu biliyorum o yüzden işim çok zor. Beğenmiyorum kendim de dahil. Ama tabiki heyecan verici bir şey birlikte aday olmak" şeklinde konuştu.

Haketmediğimi düşünürsem ödülü geri veririm

Santırcıoğlu, ödül alsa dahi haketmediğine inanırsa ödülü iade edebilecek cesareti olduğunu belirterek "İki Çizgi'deki performansımdan ziyade, bu işe olan sadakatimden dolayı hakedebilirim. Ama öyle bir performans vardır ki birinde Lütfen bana vermeyin ayıp olur taşıyamam derim. Ben bu işi sinemayı sevdiğim için yapıyorum ve bir ödül bana hayatım boyunca rolleri iyi oynayabileceğimin anahtarını vermez. Ben oyuncuyum, manken, magazin, manşet falan onları bilmem. O yüzden de vicdanım sızlar eğer çok iyi bir şey varsa. Ben de jüriye güveniyorum ki zaten kim iyiyse versinler ona. Ben iyi film seyredeyim yeter ki" diye konuştu.

Herkesin egolarından sıyrılması gerektiğinin altını çizen Gülçin Santırcıoğlu, "Ben iyi film izlemek istiyorum ve festivalede o yüzden gidiyorum. Kırmızı halıda salınmak için değil" açıklamasını yaptı.
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:35 pm

Profesyonel dediğin 5 lira ile de geçinir 5 milyarla da

Birsen Altuntaş Usta oyuncu Erdal Özyağcılar’a göre profesyonel bir oyuncunun, 5 lirayla da 5 milyarla da geçinebilme yetkinliği olması gerek. Özyağcılar, bu konuda, ”Profesyonellik biraz hayır demeyi bilmek, biraz arayıcı olmak demek” diyor

“Yabancı Damat” dizisi üç yıl süren Erdal Özyağcılar’ın, atv’de ekrana gelen “Elveda Rumeli” dizisi de bu sezon ikinci yılına girdi. Tamamı Makedonya’da çekilen ve pazartesi akşamlarının en çok izlenen dizisi olan “Elveda Rumeli”de “Sütçü Ramiz” karakterini ete kemiğe büründüren Özyağcılar, iyi oyuncunun aynı zamanda zeki olması gerektiğini de savunuyor.
Yaş aldıkça kendisini Robert De Niro’ya benzetenlerin çıktığını gülerek anlatan Özyağcılar, bu duruma şaşırdığını belirterek, “Robert De Niro’ya benzediğim falan yok ama teyzem bile giderek yakışıklı olduğumu söylüyor” dedi.

Nasıl biri iyi oyuncu olur?
Yeteneğin yanı sıra bir oyuncunun zeki de olması gerek... Bu nedenle hep derim ki, oyunculuk yapacaklara konservatuvardan önce bir IQ testi de yapılması şart... Bizim meslekte hep duygulu, hassas olmak, duygu zenginliği, motivasyonu öne geçer ya... Duygu kadar yürek kadar, zekâ da bizim meslekte çok önemli bir yer tutar. Oyuncu aynı zamanda zeki olmalı ki, okuduğu metinden kendi birikimini de ekleyerek çok daha fazla şeyler çıkarabilsin, onun da ötesine geçebilsin, normal insandan daha fazla oradan bilgilensin. Bu, zekâsı düşük olanları küçükseme anlamında algılanmasın. Çünkü oyuncunun duygusallığı kadar zekâsının da yüksek olması gerek ki, çevresine uyum sağlasın. Akıllı olsun ki, yaptığı işi sorgulayabilsin.

Önümüzdeki dönem yeni bir projeniz olacak mı?
Olması şu dönemde mümkün değil. “Elveda Rumeli” benim bütün vaktimi alıyor. Bütün enerjimi o işe veriyorum. Ancak dizi bittikten sonra yeni bir iş yapabilirim. Öyle düşünüyorum ama hep düşünüyorum. (Gülüyor)

Dizi bu yıl bitecek mi peki?
Valla, bu yıl biteceğini hiç sanmıyorum. Bizim çizgimizdeki göç olayı bu işi biraz erteleyecek gibi... Reytinglerimiz çok iyi, ivmesi çok iyi gidiyor. Bu yılı da hikâye olarak orada geçirme ihtimalimiz yüksek.

Parayla ilişkiniz nasıl?
Parayı sevmek ve parayı kazanmak apayrı şeyler... Hele bizim profesyonel işimizde kendimizi o konuda disipline etmemiz lazım. Profesyonel bir oyuncunun ailesiyle, çevresiyle, illa evli olması da gerekmiyor, 5 lirayla da, 500 lirayla da, 5 milyarla, 500 milyarla da geçinebilme yetkinliği olması gerek. Sıkıştığı zaman kendisini hırpalamayacak, paradan dolayı erozyona uğratacak işlere evet dememesi için o insanın kendisini zapturapt altına alması gerek. Profesyonellik biraz hayır demeyi bilmek ve biraz arayıcı olmak demek...
Bu işi ‘Ben iyi oyuncuyum’ demek için yapamazsın. Zaten sen bu işi insanlara yapıyorsun, onların beğenilerini de biliyorsun. Türk insanına saygı duyarak mesleğinde ince eleyip sık dokuman, her şeye de para için atlamamam gerek. Bunun için de az parayla da çok parayla geçinebilmelisin.
Ayrıca profesyonelliğin doğruysa, bu da halka geçmişse, senin paran zaten birilerinin kasasında, cebinde duruyordur. O paralar bir yerlere kaçmıyor.

Robert De Niro nerede Sütçü Ramiz nerede?

Hakkınızdaki internet yorumlarında sizin yıllar içinde giderek daha karizmatik olmaya başladığınızı yazan hayranlarınız var. Son yıllardaki görünümünüz ve oyunculuğunuzu Robert De Niro’ya bile benzetiyorlar...Onu yeni çıkardılar. Bu ara çok duyuyorum. 40 senedir buradayım, insanlar bunu yeni mi fark ediyorlar? Benzediğimden değil, böyle bir benzetmeyle karşı karşıya kalmadığım için böyle söylüyorum. ‘Yaş aldıkça yakışıklı ve karizmatik oldun’ diyorlar. Fiziğini söylemiyorum ama onun gibi gerçek bir sinema sanatçısına, özellikle emeğini göz önüne aldığımızda benzetilmek tabii çok güzel, ama nerede Robert De Niro, nerede Sütçü Ramiz...
O konunun üzerinde çok da durmak istemiyorum. Çünkü bizde böyle şeylerin suyu çıkarılır ya... Ama geçenlerde bayram ziyareti için teyzeme gittik eşim Güzin’le... Teyzem, ‘Sen gittikçe yakışıklı olmaya başladın’ dedi. Eşim de destek verince ben de bozuldum biraz... Sonra eve geldik, eski resimleri çıkardım. Şakayla karışık ‘Bak dedim eskiden de yakışıklıydım. Üstelik seni eski halimle tavladım.’

Asteriks formatı var

Elveda Rumeli, ilk bölümlerinin dışında çok fazla reklamı yapılmamasına rağmen, kendi seyircisini oluşturdu ve pazartesi akşamının reyting zirvesine adeta demir attı. Bunun nedeni sizce ne?
Dizimizin özel bir büyüsü, seyirciye geçen ama dillendirilmeyen bir albenisi var. Bu, dokusuyla, dönemiyle, kostümüyle ilgili... Bir de en ilgi çekici şey, bire bir çekim yapmamız. Bizim çekim yaptığımız köy 100 - 150 senelik bir köy... Bu son bölümde Pelister Dağı’nda çocuklar kayboluyor, orası zaten Pelister... Asteriks köyünün ve o karakterlerin kendine has bir büyüsü vardır ya, bizim dizinin de öyle bir sıcaklığı var. O dramatik sıcaklık içinde zaman zaman hikâyeler, aşklar anlatıyoruz.
O yaşamdaki gülme tadını, o hınzırca nükte tadını hiç bırakmıyoruz. O da seyircinin hoşuna gidiyor. Yaşamın içindeki kadar komiği, dramı, insan ilişkileri var. Tabii, bütün o konsept içinde insan ilişkileri içinde bir Asteriks formatı var. Benim de bu hoşuma gidiyor. Bir masal tadı var dizimizde... O bakımdan da bir farklılığı doğuyor. Seyirci de beğenisini gösteriyor. İyi reytinglerle gidiyoruz.
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

Elveda Rumeli'den niye ayrıldı?
Atv'deki Elveda Rumeli dizisinden 4 bölüm sonra ayrılan Hande Subaşı, yeniden çağrılsa dönmeyeceğini söyleyerek "Bazı şeyleri elimin tersiyle itecek kadar deli değilim" dedi.

Habertürk'te Saba Tümer'in programına konuk olan Hande Subaşı, Elveda Rumeli dizisinden ayrıldığına pişman olmadığını söyledi.

Subaşı, 4 bölüm oynadığı diziden ayrılmasıyla ilgili olarak "Ben o zaman kendi mutluluğum için doğru bir karar verdiğimi düşünüyorum. Şartlar öyle olmasaydı tabi ki orada olmak isterdim. Oyuncu arkadaşlarımla hala görüşüyorum. Keyifli bir ekipti ama bazen böyle şeyler olabiliyor. Bazı şeyleri elimin tersiyle itecek kadar deli değilim diye düşünüyorum. Muhakkak ki beni mutsuz eden bir şeyler vardı ki öyle bir karar aldım" diye konuştu.

Diziden teklif gelse de tekrar girmeyi düşünmeyeceğini belirten Hande Subaşı, diziyi keyifle izlediğini ve ziyarete gitmeyi düşündüğünü belirtti.
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

Sabah'ın kameraları ziyaretçilere döndü

CeBIT Bilişim Eurasia Fuarı, tüm coşkusuyla devam ediyor. Giderek artan ziyaretçi sayısıyla üçüncü gününe giren fuarda Turkuvaz Medya Grubu'nun standı düzenlenen renkli etkinliklerle ziyaretçilerin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

ATV-Sabah standında en çok ilgi gören etkinlik Avrupa Yakası, Selena, Parmaklıklar Ardında ve Elveda Rumeli gibi sevilen dizilerin posterlerinde yer alabilmek oldu. Profesyonel fotoğrafçı ile ziyaretçilerin çekilen fotoğrafları bir programla hayranı olduğunuz dizi oyuncusunun yanına koyularak poster haline getiriliyor. Evinize asıp her baktığınızda gülümsemenize neden olabilecek bu eğlenceli hizmeti kaçırmayın.

Türkiye'nin en çok okunan dergileri arasında yer alan Turkuvaz Dergi Grubu bünyesindeki Cosmopolitan, Cosmogirl, Auto Motor Sport, Aktüel, Otohaber, Sinema, Esquire, Bebeğim ve Biz, Home&Art, Sofra, Bazaar, Forbes, Transport dergilerinin eski sayıları da fuar ziyaretçilerine ücretsiz olarak dağıtılıyor. Sabah, Fotomaç ve Takvim gazeteleri de stand ziyaretçilerine verilen diğer hediyeler arasında.

Ayrıca ziyaretçiler stantda yer alan ATV kamerası vasıtasıyla fuar hakkındaki izlenim ve düşüncelerini paylaşabiliyorlar.

Haftasonu, ATV dizilerinin sevilen oyuncularını ağırlayacak olan Turkuvaz Medya Grubu standını ziyaret eden okuyucularımız aynı zamanda Sabah Gazetesi'nin birbirinden değerli köşe yazarları ve sürpriz konuklarla da sohbet etme fırsatını bulabilecekler. Tüm okuyucularımızı 8'inci salondaki standımıza bekliyoruz.
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

Tolgahan Sayışman
'Dışarıdaki göz' Tolgahan Sayışman

Haberi Dinle

İLİŞKİLİ HABERLER
'Elveda Rumeli'nin seti milli takım kampı gibi!
Joker'den evlenme teklifi!
Şebnem Sönmez ev tuttu
Özyağcılar'ın turşu merakı
Pavyonu karıştırdı
'Dışarıdaki göz' Tolgahan Sayışman * Tolgahan Sayışman zamanının çoğunu internette gezerek geçiriyor. Yakışıklı oyuncu dizi ekibinin dışarıdaki gözü gibi... Diziyle ilgili yorumları internetten takip eden oyuncu reytingleri de herkesten önce öğreniyor.

* Çocukların Noel Baba'sı ise Gökhan Mete... Setteki çocuklar ona beyaz saçı ve sakalından dolayı 'Noel Baba' diyor. Mete, set aralarında kendini otelin mutfağına atıyor ve Türk damak zevkine uygun yemekler yapıyor. Hatta bazen kendisini o kadar kaptırıyor ki aşçıları askerdeki gibi iştimaya alıyor!

* 'Elveda Rumeli'de önemli rollerden birini üstlenen Bedia Begovska performansıyla herkesi kendine hayran bıraktı. Üsküp Tiyatrosu'nun 'Diva'sı kabul edilen Begovska'yı oyuncular Catherine Deneuve'e benzetiyor.
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:36 pm

Elveda Rumeli

Üstte 1912-1913 Balkan Savaşları sırasında bin bir güçlük içinde Rumeli'den Anadolu'ya göç eden Türkler'i görüyorsunuz. Bir zamanlar Türk yurdu olan Rumeli'de büyük bir Türk nüfusu vardı. İlk önce, 1699 Karlofça Antlaşması'yla Avusturya, Macaristan'ı ele geçirince buradaki Türkler Rumeli'deki diğer topraklarımıza göç ettiler. 1804'teki isyandan sonra Sırplar'ın baskılarına dayanamayan Türkler'in bir kısmı yurtlarından ayrılarak Kosova, Makedonya, Tuna, Bosna ve Anadolu'ya yerleşti. 1830'da bağımsız Yunanistan kurulunca, Mora ve Attike yarımadaları ile Eğriboz Adası'nda bulunan Türkler'den sağ kalanlar Rumeli ve Anadolu'daki Osmanlı topraklarına sığındılar. 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı'nın sonunda Romanya ve Bulgaristan'daki Türkler'in önemli bir kısmı yurtlarından ayrıldı. En büyük göç dalgalarından biri 1912-1913 Balkan savaşlarından sonra gerçekleşti. Balkanlar'daki Hıristiyanlar'ın katliamından kurtulan yüzbinlerce Selanikli, Manastırlı, Yanyalı, Üsküplü, Ohrili, Filibeli Türk, Anadolu'nun ve Trakya'nın çeşitli yerlerine yerleştirildi. Lozan Antlaşması'yla Yunanistan'da Batı Trakya'nın dışındaki bölgelerde kalan son Türkler de nüfus mübadelesiyle Türkiye Cumhuriyeti'ne geldiler. 20. yüzyılda göç dalgası devam etti. Yugoslavya ve Bulgaristan'ın baskıları sonucu yüzbinlerce Türk yine anavatana sığındı. 19. yüzyılın başlarında Balkanlar'ın en büyük nüfus grubunu oluşturan Türkler'den, bugün Rumeli'de birkaç milyon kişi kaldı.
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

GÜNAYDIN DA

atv'nin proje tasarımı Tomris Giritlioğlu'na ait olan yeni dizisi Kara Yılan ilk bölümüyle pazartesi gecesi AB 1'incisi oldu. Elveda Rumeli de AB 2'ncisi.

Nasrettın hoca-erdal özyagcılar
Erdal Özyağcılar, 'Elveda Rumeli'de canlandırdığı 'Sütçü Ramiz'i Nasreddin Hoca'ya benzetti: Fakir bir sütçünün beş çocuğu bir de karısı olursa ne olur? Hafif sıyrık olur! Tam Nasreddin Hoca...
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

Büyük olmanın, büyük kalmanın gerekleri..
atv ilk defa başarılı bir maç yayını yaptı.. İyi bir spiker, Fikret Engin ve mükemmel bir yorumcu, Rıdvan Dilmen .. Daha önceki maçlarda, televizyonun sesini kesmemi teklif edecek kadar çıldıran bizim maç kalabalığı, bu defa baktım, övgü yarışında..
Rıdvan gerçekten harika bir yorumcu.. Biliyor.. Takımları ve oyuncuları biliyor. Okuyor.. Maçı okuyor.. Çok iyi okuyor.. Onu dinlerken "Keşke spiker kulübesinde Fikret'in değil, saha kenarında Fatih'in yanında olsaydı" dedim.. Bize söylediklerini, anında ona söyleseydi, belki maçı çevirebilirdik.
Ben insanların büyüklüklerini, ekipleriyle ölçerim..
Etrafınızda size kafa tutabilecek kaç kişi varsa, onların çapları neyse o kadar büyüksünüz..
Emir kulları, "Padişahım çok yaşa, senden büyük Allah var" diyenlerden oluşan çevre, kendine güvenmeyişi gösterir. Kendine güvenmeyen de büyük kalamaz..
Kaç defa yazdım.. İyi para alırdım. Gelenler de sabahtan akşama boş oturduğumu görürler ve yarı şaka sorarlardı, Cüneyt Ağabeye "Bu adama niye para veriyorsun" diye..
"Bana kafa tuttuğu, beni eleştirdiği, gerektiğinde yerden yere vurduğu için" derdi, Koryürek..
Bakın bakalım Fatih'in etrafında böyle biri var mı?..
Gelişim Spor'u kurarken (ki pek çokları için hâlâ gelmiş geçmiş en iyi spor dergisidir) genç bir ekiple yola çıkmak istedim. Bildiklerini sananları değil, benim bildiklerimi öğrenecekleri aradım. Babı Ali'den çok az adam aldım. Biri de Fatih Altaylı'ydı. "Bu delikanlıyı bulun bana getirin" dediğimde "Okumuyorsun galiba.. İşi senin her yazdığını eleştirmek. Hem de sövüyor sana hatta, zaman zaman" dediler..
"Onun için istiyorum zaten" dedim..
Çaylak bir spor yazarıydı geldiğinde.. İlk konuştuğumuzda "Hedefim Cumhuriyet'e Genel Yayın Müdürü olmak" dedi. İki ay sonra Gelişim Spor'un 2 numaralı adamıydı. Yıllar sonra da, SABAH'ın, benim Genel Yayın Müdürüm oldu.
Fatih böyle birini aradı mı?.. Buldu mu?..
Piontek "Bir gün gidersem yerimi yardımcım Fatih alacak" derdi. Fatih A Takımı hoca yardımcısı, Ümit Takımı'nın da başıydı. Yani plan öyle güzeldi ki.. Fatih, Piontek gibi bir dünya devinin yanında "Baş" olmayı öğrenecek, başa geldiğinde de, kendisiyle büyüyen ümitleri yanında bulacaktı.
Şimdi Fatih'in yanında "Onun yerini alır" diyeceğiniz biri var mı?.. Sahi, Ümit Takımı hocası kim?..
Derwall, kararına bağırarak itiraz eden, sonra da kapıyı çarpıp giden Mustafa Denizli'ye tahammül etti..
Fatih'in yanında, kapıyı çarpıp gidebilecek biri var mı?.. Böyle birisine tahammül edebilir mi?.
Mustafa Denizli de, Fatih Terim de bu ülke futbol tarihine geçecek büyük hocalar.. Ama arkalarında yeni Fatihler, yeni Mustafalar bırakmadılar.
Çünkü cesaret edemediler.. Çünkü tahammül edemediler.

Türkiye-Yunanistan maçı sona yaklaşıyordu. 1-0 yenik durumdaydık.. Maçı nakleden atv ekranlarında bir alt yazı belirdi..
"Az sonra.. Elveda Rumeli!.."
Acı bir tesadüf müydü, yoksa o geceki yayın nöbetçisi acı bir eleştiri mi yapıyordu, bilemem!...
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

Yeni jönümüzü bulduk galiba!
Birkaç haftadır Kürşat Başar'ı Hatırla Sevgili dizisinde doktor rolünde izliyorum. İlk gördüğümde şaşırdım, 'geçici bir rol' diye düşündüm. Zira ünlü yazarın bu işlere hiç sıcak bakmadığını, kendini göstermekten pek hoşlanmadığını biliyorum. Ama yok! Bakıyorum her hafta, kısa da olsa gayet cool rol kesiyor! Yakışmış da, herkesten de övgüler duyuyorum. Dayanamadım aradım; yeni jönümüzle mini bir telefon röportajı yaptım...

* Çok merak ettim, nasıl oldu da Hatırla Sevgili'nin oyuncu kadrosuna dahil oldun? - Senaristleri yakından tanıyorum, bir senedir uğraşıyorlardı oynamam için... Sonunda rolü yazıp gönderdiler, ben de kabul ettim. Çünkü çok düzgün bir dizi.

* Sürpriz oldu herkes için ama... - Özellikle gizli tuttum. Beğenmezsem kendimi, kimse duymadan bırakırım diye düşündüm.

* İyi de sen oyunculuğa ne kadar zamandır sıcak bakıyordun? - Bakmıyordum ki! Uzun zamandır teklifler geliyordu ama hep başrol teklif edildi. Bu da çok iddialıydı benim için. Böyle ufak bir rolle başlayayım istedim ısrar da edilince. Zaten 10 bölüm sonra bitiyor dizi biliyorsun, o yüzden kabul ettim.

* Bildiğim kadarıyla ilk kez oynuyorsun, değil mi? - Evet ilk kez!

* Sevdin mi peki oyunculuğu, devam etmeyi düşünüyor musun? - Yapabilirim tabii. Eğlenceliymiş! Çoğunlukla Ayda Aksel'le karşılıklı oynadığımız için o da beni çok rahatlatıyor. Bir de biliyorsun ben değişik işler yapmayı, denemeyi seven biriyim.

* E o zaman, sektör yeni jönünü buldu diyebilir miyiz? - Sakın ha, öyle şeyler yazma! (kötüyüm ben, kötüyüm!)

!!!!* Kıbrıs'la ilgili bir dizi projen vardı; ne durumda o? - 1963-1974 yılları arasındaki Kıbrıs'ı anlatan bir senaryo yazıyorum. Elveda Rumeli ekibinden Serdar Akar ve Tarkan Karlıdağ ile çalışıyoruz. Çok büyük bir proje. Eylül ayında yayınlanacak ama kanalı henüz belli değil.!!!!
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:37 pm

dızı dızı guzeller :
İPEK ERDEM

"Elveda Rumeli" kadrosunua sonradan 'çenebaz' Nevreste olarak ilave olan İpek Erdem, 1984 doğumlu.
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

Dizi dizi Güzeller:
DİZİLERİN EN GÜZELLERİ

Her akşam ekrana en az üç dizi geliyor. Bu kadar çok dizi olunca da ekranda birbirinden güzel oyuncular boy gösteriyor. Kiminin ilk dizisi, kimi yıllarını sinemaya, tiyatroya ve televizyona vermiş. Ama hepsi ekranda tatlı bir güzellik rekabeti içinde. Ekranı parselleyen güzeller gözümüzü gönlümüzü açıyor. İŞTE ONLAR :

Berrak Tüzünataç
Berrak Tüzünataç, 1984 doğumlu. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. Number 1 TV’de haber sunarak ekranlara, Yılmaz Erdoğan’ın ‘Organize İşler’ filmindeki ufak rolüyle de sinemaya adım at ‘Elveda Rumeli’ye Hande Subaşı’nın yerine Vahide olarak katıldı. Uzun boylu, mavi gözlü Vahide, ‘Elveda Rumeli’ye renk kattı.

MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

Bahçeli’nin Elveda Rumeli tutkusu
Sütçü Ramiz, inatçı karısı Fatma, kızları Vahide, Zarife, Hatice ve diğerleri her hafta 'Elveda Rumeli' dizisiyle milyonları ekrana bağlıyor.

Dizinin tutkunları arasında MHP lideri Bahçeli'nin de olduğu ortaya çıktı.

1900'lerin başlarında, Osmanlı toprağı olan Makedonya'nın nasıl kaybedildiğini anlatan dizi, Pürsıçan Köyü'nde, Bulgar çeteler ve Türkler arasında geçenleri anlatıyor. Osmanlı'nın son dönemlerinde yaşananları zaman zaman seyirciye esprilerle anlatan dizinin yayınlanmaya başlandığı andan itibaren fanatikleri oldu. Çekimleri Makedonya'da yapılan diziyi Bahçeli de kaçırmadan izliyor.

Pazartesi akşamları diziyi takip eden Bahçeli, dizinin yayınlandığı saatlere, zorunlu kalmadıkça randevu vermiyor. Parti çalışmalarının uzadığı saatlerde ise dizi Bahçeli için kaydediliyor. Bahçeli, herkese de diziyi izlemelerini tavsiye ediyor ve "Eğer bir arada yaşamayı başaramazsak, bir vatanın nasıl parça parça olabileceğini bu dizi çok iyi bir biçimde gösteriyor" diyor. 'Elveda Rumeli' dizisini Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de takip ettiği daha önce kamuoyu gündemine yansımıştı.
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

“Elveda” ve “merhaba”nın kavşağı
Bir dizi, eğer izleyenleri kavşak noktasında kararsız bırakıyor, onların içlerine ayna tutmalarına yol açıyorsa, daha çok izlenir.
atv’deki Elveda Rumeli de iki haftadır izleyen herkesi “vicdan muhasebesi” ile baş başa bırakıyor. Siz Sütçü Ramiz’in yerinde olsaydınız ne yapardınız? Aşkı uğruna Müslümanlığı seçen Alex’e kızınız Zarife’yi verir miydiniz? Yoksa ilerde sırtlanacakları ağır yükün altında ezilmemeleri için gençleri bu kararlarından vazgeçirmeye mi çalışırdınız? Peki Zarife’nin yerinde olsanız, ne yapardınız? Bütün güçlükleri göğüslemeyi göze alıp, üstelik ailenizi de ezip, Alex’le birlikte mi giderdiniz? Yoksa belinizi kırıp, evinizde mi otururdunuz? İşin bir de Alex tarafı var. Aşkınız uğruna dininizi değiştirir miydiniz?
Elveda Rumeli’nin giderek daha fazla izleyici bulmasında bu “kavşakların” önemli rolü var. Dizinin bana göre bir başka önemli yanı, daha önce de değindiğim gibi adeta bir “tarih laboratuarı” işlevi görmesi. 1890’lardan bugüne ne kadar az şey değişmiş değil mi? Etnik ve dini farklılıkları dibinden tutuşturup, çıkacak yangından “mal kaçırmaya” çalışanlar o gün olduğu gibi bugün de ellerinde tiner şişeleriyle ortalarda gezinmiyor mu?
Bir dönem Rumeli’ye istemeye istemeye “Elveda” demiştik.
Bari öte yanımıza mendil sallamasak…
16.10.2008 Perşembe Sabah gazetesi yüksel Aytuğ yazısı
BGüLŞaHB
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

Rep Gücü : 37
Rep Puanı : 4

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 7:07 pm

Paylaşım için çok çok çok çok saol mujgancım Wink
Kullanıcı profilini gör
MüjGaN