Elveda Rumeli

Elveda Rumeli Hakkıda Herşey Burada
 
AnasayfaKapıTakvimGaleriSSSKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Basından Notlar

Aşağa gitmek 
Sayfaya git : Önceki  1, 2, 3  Sonraki
YazarMesaj
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini
avatar

Mesaj Sayısı : 509
Yaş : 22
Rep Gücü : 209
Rep Puanı : 0
Kayıt tarihi : 14/10/08

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:24 pm

Elveda değil, şimdilik hoşçakal

Bana göre bu sezonun "olay" dizisi Elveda Rumeli'dir. Bugüne kadar ihmal edilmiş bir coğrafyada, unutulmuş bir tarihin ve her nedense hak ettikleri kadar dikkate değer bulunmamış, hatta "muhacir" denilip, duyguları örselenmiş insanların hikayesini "tarih dersine" dönüştürdükleri, üstelik bunu yaparken de ucuz ve ağdalı hamaset yerine, nahifliği, doğallığı ve doğruluğu tercih ettikleri için... Tarkan Karlıdağ ve Serdar Akar aslında iyi mi yaptılar, kötü mü bilemiyorum. Zira çıtayı öyle bir yere koydular ki, bir daha altından geçmemek için çok daha fazla ter dökmek zorunda kalacaklar. Elveda Rumeli eskiyi anlatırmış gibi yapsa da aslında bugünün politikacıları ve diplomatları için bir "tarih laboratuvarı" kurdu. Bugün Makedonya ve Kosova'nın bağımsızlığı, bölgede yeni bir doğum sancısı yarattı. Türkiye, 120 yıl sonra Kosova'da bayrağını gösterirken, dini ve etnik rahatsızlıklar arttı. Bölgedeki fitnecileri, ayrımcıları, istismarcıları, Pürsıçan'ın köy kahvesinde papaz ile imam, Sırp ile Türk, Hıristiyan ile Müslüman arasında geçen o sıcak ve "insana yaraşır" sohbetleri yeniden izlemeye davet ediyorum. Keşke imkan olsa da çatlakları birleştirecek bu zamkı tüm o coğrafyaya boca edebilsek... Elveda Rumeli, sıra ailesini ve sevdiklerini korumaya geldiğinde alelâde bir sütçünün bile nasıl "halk kahramanına" dönüştüğünü sezon finalinde anlattı. Ne mutlu bize ki, Anadolu ve Rumeli toprakları hâlâ "kahraman yaratacak kadar" bereketli...

Yüksel Aytug
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://elvedarumeli-fan.forumzen.com
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini
avatar

Mesaj Sayısı : 509
Yaş : 22
Rep Gücü : 209
Rep Puanı : 0
Kayıt tarihi : 14/10/08

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:25 pm

İşte Elveda Rumeli'nin klarnetçisi !


Atv'nin sevilen dizisi Elveda Rumeli'nin müziklerinde klarnet çalan Serkan Çağrı, çok sevdiği diziye yaptığı katkıdan dolayı mutlu olduğunu söyledi.

tv8'de Sunay Akın'ın programına Elveda Rumeli'nin oyuncusu Şebnem Sönmez ile birlikte konuk olan Serkan Çağrı, 7 yaşında başlayan klarnet aşkını anlattı.

Oyuncak yerine eline klarnet aldığını ve hala onunla oynadığını anlatan Çağrı, 12 yaşında okuldayken bir grup kurduğunu ve özel günlerde konserler vererek para bile kazandığını söyledi.

Elveda Rumeli'nin müziklerinde de klarnet çalan Serkan Çağrı, "O güzel ve içten çalışmanın müzikleri de samimi geliyor sanırım kulağa. O da bizim yaşamımızdan kopan parçalar. Biz de sizlerle paylaştık. Sanırım başarılı da olduk" diyerek diziyi keyifle izlediğini de belirtti.

SERKAN ÇAĞRI-BİYOGRAFİ

Serkan Çağrı, 1976 yılında Keşan'da doğdu.İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. Henüz 7 yaşındayken klarnetle tanışan sanatçı, 13 yaşına geldiğinde, geleneksel Erguvan Festivali kapsamında düzenlenen ve katılımcıların yaş ortalamasının 40 olduğu En İyi Klarnet İcracısı Yarışmasında özel ödüle layık görüldü.

1995 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı'nda lisans öğrenimine başladı. 1998 yılında İ.T.Ü. Devlet Türk Müziği Konservatuarı'na geçiş yaparak üniversite öğrenimini burada tamamladı. Aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlayan sanatçı, burada dört yıl klarnet eğitmeni olarak görev yapmış olup şu anda ise Haliç Üniversitesi Türk Musikisi Bölümünde klarnet dersleri vermektedir. Ayrıca Haliç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Musikisi Bölümü'nde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır.

Sanatçı akademik çalışmalarının yanı sıra yurtiçinde ve çeşitli uluslararası kültür ve müzik festivallerinde Türk müziğinin tanıtılmasına yönelik olarak farklı müzik toplulukları ile konser ve dinletilerde yer aldı. 1998 yılında üyesi bulunduğu Grup Laçin, Yılın En İyi Müzik Grubu seçilerek, Altın Kelebek Ödülüne layık görüldü. Yine aynı müzik grubuyla Avustralya,Almanya, Amerika, Yunanistan, Belçika, Hollanda, İngiltere, Türkmenistan ve Türkiye'nin çeşitli yerlerinde konserler verdi.

Mercan Dede&Secret Tribe grubunda da yer alan Serkan Çağrı, bu grup ile Montreux Jazz(İsviçre), Jazz a Vienne(Fransa), Rhythm Sticks(İngiltere), Moers Festival(Almanya), Etnomalaga(İspanya), Skoby e e Jazz(Makedonya) gibi birçok önemli festivale katıldı. Kervansaray Yarkın Ensemble ile Hollanda'nın çeşitli yerlerinde konserler verdi. Konserlerin yanısıra pek çok dizi ve film müzikleri ile bir tiyatro müziğine klarnetiyle katkıda bulundu. Yurtiçinde ve yurtdışında klarnet üzerine çeşitli söyleşilere ve workshoplara katıldı.

Ayrıca sanatçı kendi kurduğu orkestrası ile birlikte de yurtiçi ve yurtdışında çeşitli şenlik ve festival organizasyonlarında konserler verdi. Dünyaca ünlü ses virtüözü Yıldız İbrahimova ile oluşturduğu "Yıldız'a Çağrı" projesi ile yurtiçi ve yurtdışında pek çok konsere katıldı. Yine dünyanın en iyi klarnet virtüözlerinden Vassilis Saleas ile "İki Yaka Tek Nefes" adlı konser projesini hazırlayıp sahneye koydu. Klezmer müziğinin en önemli temsilcilerinden biri olan klarnetist Giora Fiedman, İstanbul'da verdiği bir konserde kendisini sahneye davet ederek "O, klarnete benim şu an geldiğim noktadan başladı" dedi.

Konser çalışmalarının yanı sıra bir yandan da akademik faaliyetlerini devam ettiren sanatçı "Klarnetin Avrupa ve Türkiye'deki Tarihsel Gelişimi" konusunda araştırmalarda bulundu. Bu araştırmaları sırasında rastladığı, klarnetin en eski atası olarak bilinen ve bir barok dönem enstrümanı olan "chalumeau" (şalümo) yu Türkiye'ye tanıtan, konserlerde ve albüm kayıtlarında kullanan ilk ve tek enstrümanist oldu. Ayrıca klarnet üzerine yazdığı makaleler çeşitli dergilerde yayınlandı.

Dünyanın önde gelen nefesli enstrüman firmalarından AMATİ-DENAK, Serkan ÇAĞRI tarafından tavsiye edilen yeni perde tasarımını uygulayarak ürettiği yeni klarnet modeline "Serkan Çağrı Model" ismini verdi. Böylece ÇAĞRI, klarnette bir dünya markası olarak da müzik literatüründe yerini aldı.

Geleneksel icradaki ustalığını, teorik birikimleriyle birleştiren sanatçı, değişik icra tekniklerinin bir arada sergilenmesi bakımından da günümüzün önde gelen icracılarından biri olarak dikkat çekmektedir.

Sanatçının Türk Müziği icrasında kullanılan sol klarnetin icra tekniklerini içeren "Sol Klarnet Eğitimi-1" adlı bir DVD li eğitim kitabı ve 2005 yılında yayımladığı "Nefesim" adlı enstrümantal bir albüm çalışması bulunmaktadır. İkinci solo albümü "ÂLÂ" ise 2008 yılında Sony-BMG tarafından yayımlanmıştır.

Ayrıca sanatçı TRT de yayınlanan "Dünyanın Türküsü" adlı müzik programını hazırlayıp sunmaktadır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://elvedarumeli-fan.forumzen.com
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini
avatar

Mesaj Sayısı : 509
Yaş : 22
Rep Gücü : 209
Rep Puanı : 0
Kayıt tarihi : 14/10/08

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:25 pm

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://elvedarumeli-fan.forumzen.com
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini
avatar

Mesaj Sayısı : 509
Yaş : 22
Rep Gücü : 209
Rep Puanı : 0
Kayıt tarihi : 14/10/08

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:26 pm

Serdar Akar ve Tarkan Karlıdağ "Damdaki Kemancı" benzerliğini değerlendirdi

verdiğim linkte videoyu izleyebilirsiniz..

http://erdemahmet.blogspot.com/2008/03/s...mdaki.html

ve Erdal Özyağcılar'ın konuyu değerlendirmesi:

* Dizinin 'Damdaki Kemancı' müzikalinden uyarlandığını söyleyebilir miyiz?

Orada da sütçü bir baba ve beş kızının dramı var... Tabii bir esinlenme var ama çıkış noktamız 'Damdaki Kemancı' değil. Bizim elimizde oraya gitmiş, orada yaşamış dört kaymakamın hatıratları var. Tamamen özgün, yaşanmış ve gerçeklere dayanan hikayeler. Ayrıca o gerçekliği yaşamış Türkiye'deki göçmenler de kendi yaşadıkları olayları anlattılar bize. Çok acı, yürek burkan hikayeler var. Ayrıca o yıllardaki Balkanlar'ın durumu hakkında bütün kitaplar okundu, çok derin araştırmalar yapıldı...
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://elvedarumeli-fan.forumzen.com
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini
avatar

Mesaj Sayısı : 509
Yaş : 22
Rep Gücü : 209
Rep Puanı : 0
Kayıt tarihi : 14/10/08

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:26 pm

Elveda Rumeli'de neler olacak?

atv'nin geçen yıl büyük bir ilgiyle izlenen dizisi Elveda Rumeli'nin yeni bölümleri için Manastır'da hummalı bir çalışma sürüyor. Peki sevilen dizinin yeni bölümlerinde neler olacak? Dizinin tiryakilerini bekleyen sürprizler neler? İşte, en yetkili ağız olan yapımcı Tarkan Karlıdağ'dan aldığım yeni sezon tüyoları: Öncelikle, hanım izleyicileri mutlu edecek haberi vereyim: Nejat İşler'in, dizinin ilerleyen bölümlerinde çok önemli bir karakteri canlandırma ihtimali var. Bu konuda Nejat İşler ile dizinin yapımcıları arasında prensip anlaşmasına varıldı. Ancak Nejat İşler şu anda önceliği bir film çalışmasına verdiği için bu projenin tamamlanması beklenecek ve muhtemelen ünlü oyunca dizinin Kasım ayından sonra yayınlanacak bölümlerinde Elveda Rumeli'nin kadrosuna katılacak. Peki 1 Eylül'de atv ekranlarına dönecek olan dizinin yeni bölümlerinde neler olacak? İşin "sihrini" bozmadan ufak tefek ipuçları vereyim: Geçen yıl izleyenlerini gözyaşına boğan dizi, son bölümlerde giderek kaybettiği o tatlı mizah lezzetini yeniden kazanacak. Ancak bu arada Mustafa ile Vahide'nin ilişkisi daha dramatik bir boyuta ulaşacak. Alex ise Zarife ile geleceğini kurmaya hazırlanırken kendini büyük bir yol ayrımında bulacak. Mustafa'nın kız kardeşinin Pürsıçan'a gelmesi de yeni gelişmelerin yaşanmasına sebep olacak. Dizinin kötü karakteri Dimitri'nin öyküsü ise iyice çatallaşacak ve ortaya insani yönü ağır basan dramatik bir örgü çıkacak. Çarşıya gelen yeni bir rakip tüccar ise neşeli kişiliğinin ardında son derece "provokatif" bir kimliği gizleyecek. Türkler'in topraklarını, bölgenin en önemli ekonomik değeri olan tütün karşılığında ellerinden almaya, onları ekonomik yönden çökertip, göç etmeye zorlayacak. Yani yeni dönemde Balkanlar'daki istikrarsızlığın sadece kaba güç kullanarak değil, uzun vadeli ekonomik planlarla da nasıl adım adım tesis edildiği gözler önüne serilecek. Ayrıca yeni bölümlerde bölgedeki Türkler'in milli hedefler etrafında kilitlenip, kendilerini oradan sürmeye kalkanlara karşı örgütlü bir direnişe geçmelerine de tanık olacağız. Özetle; "Elveda Rumeli", izleyicilerine bu sezon da hem heyecan, hem gözyaşı hem de kahkaha dolu, son derece keyifli bir "tarih dersi" vaat ediyor.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://elvedarumeli-fan.forumzen.com
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini
avatar

Mesaj Sayısı : 509
Yaş : 22
Rep Gücü : 209
Rep Puanı : 0
Kayıt tarihi : 14/10/08

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:28 pm

Sezonun İlk Bölümü Bomba Gibi Geliyor

Atv'deki Elveda Rumeli dizisi geçen sezonun en çok sevilen dizileri arasında yer almıştı. Yeni sezon çekimleri başlayan dizi için oyuncular fazla açıklama yapmaktan kaçınıyorlar. Ancak görünen o ki son bölümde 'Karakalpaklı' kılığına girerek Dimitri ve adamlarının karşısına çıkan Sütçü Ramiz, ölmeyecek.

Yürekleri ağza getiren son sahnenin ardından izleyenler büyük bir merak içinde yeni bölümleri bekliyor. Atv'de yayınlanan Özel Hat programı, dizinin çekimleri için Makedonya'da bulunan ekiple biraraya gelerek oyunculardan bilgi almaya çalıştı.

Yaralı halde sedyede taşınan Özyağcılar'ın görüntülerinden de anlaşılmaktaydı ki Sütçü Ramiz, sürpriz bir şekilde sanıldığının aksine ölmeyip yaralı olarak kurtuluyor. Prova sırasında kaydedilen görüntülerde Sütçü Ramiz, askerler tarafından kaymakamlığın önüne getirilirken Fatma ve diğer ev halkı da meydana doğru koşmaktalar.

Bomba gibi geliyoruz

Özyağcılar, yaptığı açıklamada "Setteki dostluk, özveri hiç bir yerde yok. Tiyatro yapıyormuş gibi çalışıyoruz. Her bölüm bir tiyatro çalışması gibi. birinci bölüm bomba gibi geliyor. Çok güzel sürprizler var" diyerek yeni sezonda da izleyicilerin ekrana kilitleneceğinin sinyalini vermekteydi.

Dizinin henüz yeni dönmeye başlayan fragmanlarında ise Vahide'nin gözyaşları ön plana çıkmakta. Padişah'ın ani bir kararla affettiği İttihat ve Terakkici Mustafa, kızkardeşini de alarak Pürsıçan'a dönüyor. Ancak onlar tam trenden inerken gelişmelerden habersiz olan Yüzbaşı Ahmet Ekrem, Vahide'yi, asılmak üzere olduğunu sandığı nişanlısı Mustafa'ya götürmek için trene bindiriyor. Vahide, Mustafa'yı görecek mi bunu ancak diziyi izleyince anlayacağız...

Oyunculardan tüyolar

Manastırda başlayan yeni sezon çekimlerinde oyuncular adeta ser verip sır vermedi. Dizinin Fatma'sı Şebnem Sönmez bu konuda herhangi bir bilgi sızmasın diye tedbiri elden bırakmayarak çocukları da kamera önünde uyardı ve "Asla en küçük bir tüyo bile veremeyiz" dedi. Ancak, Mustafa'yı oynayan Tolga Sayışman, izleyenlere "Pürsıçan'a geri dönüyor Mustafa. Fakat belli başlı yasaklarla beraber" açıklamasını yaparken, Ahmet Ekrem'i oynayan Mahir İpek ise "Kendimi galiba geri çekicem Vahide'ye karşı. Zor bir süreç olacak. Aşkını kalbine gömecek herhalde, öyle görüyorum" dedi. Terzi Hasan'ı oynayan Tuna Orhan da "Bana bir rakip geliyor. Terzi geliyor çarşıya. Hasan'ı değişik maceralar bekliyor olabilir" tüyosunu vermekle yetindi.

Elveda Rumeli sevenlerinin merakla beklediği bir başka isim ise Nejat İşler. İşler'in diziye kim olarak gireceğini de 1 Eylül Pazartesi akşamı hep beraber izleyeceğiz...
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://elvedarumeli-fan.forumzen.com
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini
avatar

Mesaj Sayısı : 509
Yaş : 22
Rep Gücü : 209
Rep Puanı : 0
Kayıt tarihi : 14/10/08

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:28 pm

Elveda Rumeli, içinde müthiş mesajlar barındırıyor. Öncelikle, Osmanlı İmparatorluğu'nun Balkanlar'daki çözülme sürecini kendisine fon alırken, o dönem yapılan hataları öyle ustalıkla önümüze seriyor ki, adeta "Tarihten ders alalım ki, tekerrür etmesin" diyor. Bu, işin siyasi ve diplomatik tarafı. Bir de "insani" mesajlar var ki, her biri ayrı bir ders niteliğinde. Türk komşusunun aç uyumasına gönlü el vermeyen Arnavut kadınının, "Kocana 'Adağı varmış, kesip, getirdi' dersin" diyerek, Sütçü Ramiz'in karısına et getirmesini mi yazsam, Sütçü Ramiz'in karnı guruldarken, koskoca paşadan kendi ve ailesi için yardım değil de eski kaymakamın görevine iade edilmesini istemesini mi saysam... Hele bir de Ramiz'in "çocuk sevgisini" dillendirdiği sahneler vardı ki, "aile olmanın" ne demek olduğunu adeta bir yağlı boya tablo gibi ekranlara asıverdi. Ramiz'in; kızı Zarife'ye iftira edip, falaka cezası veren Paşa'nın oğlunu cezaevinde ziyaret ederken söyledikleri, mıh gibi yüreğime çakıldı. Acılı baba, gözyaşları içinde şöyle diyordu: "Sen ki benim soğuk kış gecelerinde nefesimle ısıttığım kızımın ayacıklarına vura vura..." Bir de Ramiz'in küçük kızına etli labada yedirdiği sahne vardı, içimi sıcacık eden... Ramiz, tencerenin içine kaşığını daldırıp, "Nerede bunun etleri be ya?" deyip, uzun bir arayıştan sonra bulduğu et parçalarını minik kızlarına yediriyor, kendisi suyuna ekmek banıyordu. Ekranın mafya babalarıyla kaynadığı şu günlerde izlediğim en "baba" sahneydi
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://elvedarumeli-fan.forumzen.com
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini
avatar

Mesaj Sayısı : 509
Yaş : 22
Rep Gücü : 209
Rep Puanı : 0
Kayıt tarihi : 14/10/08

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:28 pm

'Sütçü Ramiz' ve ailesinin sürprizleri devam edecek!

'Elveda Rumeli' fanatikleri ekran başına! Geçen yıl pek çok ödül kazanan atv dizisi, sürpriz dolu yeni bölümleriyle bugünden itibaren her pazartesi izleyicisiyle buluşacak..

Bu gece yeni sezonun ilk bölümü ile ekrana gelecek olan 'Elveda Rumeli'nin çekimleri tam gaz devam ediyor. Başrollerini Erdal Özyağcılar, Şebnem Sönmez, Gülçin Santırcıoğlu, Tolgahan Sayışman, Filiz Ahmet, Berrak Tüzünataç ve Tuna Orhan'ın paylaştığı dizinin Makedonya'daki setinde hareketli günler yaşanıyor. Geçtiğimiz yıl, aralarında Demet Akbağ'ın da bulunduğu pek çok ünlüyü konuk eden dizide bu sezon da sürprizlerin olacağı belirtiliyor. Yapımcılığını Adam Film'in yaptığı, Serdar Akar'ın yönettiği 'Elveda Rumeli'nin 'Sütçü Ramiz'i Erdal Özyağcılar ve eşi Fatma'yı canlandıran Şebnem Sönmez ile çekim aralarında sohbet ettik...

HALKIMIZ DESTEKÇİMİZ

* Geçen yıl 'Elveda Rumeli' için başarılı bir sezondu değil mi?

Erdal Özyağcılar:

Bu başarıda, senarist ve yönetmen arkadaşlarımızla beraber bizim kenetlenmemizin etkisi çok büyük. Burada yurtdışında olmanın verdiği bir ekip ruhu var. Milli Takım gibiyiz! 'Dosta düşmana karşı dörtlük bir iş yapalım' havamız Buradaki en büyük destekçimiz halkımız. İzleyenlerin bize verdiği bir ve hırsımız var.

* Nasıl tepkiler aldınız bugüne dek?

E.Ö.: Aldığımız güzel tepkiler biz tatildeyken de devam etti. Yaz boyunca izleyicilerimizin tepkisini daha yakından görme olanağı yakaladık.

Şebnem Sönmez:

Aynı fikirdeyim. Yaz aylarında Türkiye'de daha çok kaldığımız için tepkileri yakından gördük.

* 'Elveda Rumeli' sayesinde buraya Türkiye'den ya da başka ülkelerden göçmenler gelmeye başlamış...

Ş.S.: Evet... Geçtiğimiz gün Almanya'dan dört kişi geldi ve 'Sizin için geldik' dediler. Bu bizi çok mutlu etti.

* Yanlış hatırlamıyorsam, buraya gelenler arasında 'Biz böyle konuşmuyoruz' diyenler olmuş...
Ş.S.: Burada yaşayan Türkler'in dilini konuşan çok değişik azınlıklar var. Üsküp, Boşnak ve Makedon Türkleri... Hepsi onlar gibi konuşalım istiyorlar.

SİT-COM DİYE BAŞLADIK

* Bir yıl önce bu işe başlarken bu kadar başarılı olacağını, böyle büyüyeceğini bekliyor muydunuz?

E.Ö.: Ben tahmin ediyordum ve öyle olacağını biliyordum. Tarkan Karlıdağ ve Alican Yaraş ile konuşmuştuk. Zaten senaryo bana ilk geldiğinde böyle bir şey değildi; sit-com'du. 'Yabancı Damat'tan sonra yapamayacağımı söyledim. Mesela dizi sessiz çekilecekti; 'Olmaz' dedim. Büyük bir prodüksiyon olursa olur, 'O zaman ben varım' dedim. Gidip bir köy evine kapanıp, 'Makedonya'da çekiyoruz' demek olmazdı. Hepsi 'Aklın yolu bir' dedi ve proje tekrar değişti. 'O zaman bu iş gider' dedim ve böyle bir iş çıktı.

* 'Elveda Rumeli'nin verdiği bir de beraberlik mesajı var...

E.Ö.: Biz kıskançlıklarıyla, kavgalarıyla, sevgileriyle bir aileyi anlatıyoruz. 1890'da Pürsıçan'da yüreği, şefkati ve sevgiyi paylaşan bir aileyi ekrana taşıyoruz. Bizim tarihsel yapımızda oradan buraya göç eden gerçekten çok insan var; onlara da selam gönderiyoruz. Ş.S.: 'Bütün zorluklara rağmen sevgi her şeyin üstesinden gelir' gibi bir mesaj iletiliyorsa doğrudur. Bizim amaçladığımız hedef bu olabilir. İnsan her yerde insan... Dekor değişir, kostüm değişir ama insan hep aynıdır. Bütün insanların kaçamayacağı tek yer şefkat ortamıdır. İnsanlar sevgiye 'Hayır' diyemez. Biz de birbirini çok seven insanların bütün zorlukları aşabileceklerini anlatıyoruz.

NASIL UYDURABİLİRİZ?

* Hikayeye baktığımızda anlatılan olayların ve karakterlerin pek çoğu gerçek karakterler. Peki 'Sütçü Ramiz' de gerçek mi?

Ş.S.: Tabii ki gerçek. Yoksa nereden uyduracağız bütün bunları? E.Ö.: Hayal mahsulü şeyler olduğu kadar bir o kadar da gerçek şeyler var.

* İkinci sezon için döndüğünüz Makedonya'da neler yapıyorsunuz?

E.Ö.: Burada hakikaten çok fazla şey yapılmıyor. Çalışmaktan pek bir şeye vakit kalmıyor. Ezber yapıyoruz. Çünkü sahneye iyi ezber yapıp çıkmamız gerekiyor. Şebnem'in de, benim de sete girmeden en az iki saat çalışmamız gerekiyor. Günde 15-20 sahne oluyor. Eve geldiğimizde de adım atacak halimiz olmuyor. En fazla yaptığımız şey; otelin 50 metre ilerisindeki bara gidip, muhabbet etmek.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://elvedarumeli-fan.forumzen.com
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini
avatar

Mesaj Sayısı : 509
Yaş : 22
Rep Gücü : 209
Rep Puanı : 0
Kayıt tarihi : 14/10/08

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:29 pm

Suyun "üte yanından" mektuplar
Elveda Rumeli'nin yeni sezondaki ilk bölümünü Manastır'daki sette, ekiple birlikte izlemek nasip olmadı. İş yoğunluğu nedeniyle yapımcılarının yaptığı zarif davete ne yazık ki icabet edemedim. Ama ilk bölümü izleyince nasıl pişman olduğumu anlatamam. Bir kere dizi tarihi olayları anlatırken, bölgenin cennet gibi coğrafi dokusunu da adeta getirip, gözümüze soktu. Hele Mustafa ile kız kardeşinin tren yolculuğu sırasında geçtiği o yemyeşil vadiler, ovalar, tüneller yok muydu, içim cız etti vallahi... Hem bugüne kadar az işlenmiş bir tarihi dönem, hem setler açısından bakir bir coğrafya... Buna bir de özenli görsel çalışmaları ve oyuncuların istisnasız "tümünün" ortaya koyduğu şapka çıkartılacak oyunculuğu ekleyin... Falcı olmaya gerek yok. Bu sezon da güzel şeyler görmeye hasret gözlerimizi ve ekranda kalite arayan gönüllerimizi Sütçü Ramiz besleyecek... Sevgili meslektaşım Burhan Ayeri'nin kulağı çınlasın. "Suyun üte yanı"ndan her pazartesi gelecek mektupları hasretle bekleyeceğiz...
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://elvedarumeli-fan.forumzen.com
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini
avatar

Mesaj Sayısı : 509
Yaş : 22
Rep Gücü : 209
Rep Puanı : 0
Kayıt tarihi : 14/10/08

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:29 pm

Bereket ve hareket mevcut
Hımm, efendim Sütçü Ramiz ölmemiş, Mustafa idam sehpasından geri dönmüş, Kaymakam Dilaver kurtulmuş... Daha ne isteriz ki biz? 'Elveda Rumeli' keyifli başladı yeni sezona. Seyirciyi yormadan, sıkmadan başladı. Her şey çabucak olup bitti... O kadar acının arasına öyle bir mizah yerleşti ki, geçtiğimiz sezonun son bölümünde yüreğimize saplanan öfke ve korkuyu bir anda sildi attı Elveda Rumeli ekibi. Bu diziyi neden bu kadar severek izlediğimi, 3 aylık yaz tatilinden sonraki ilk bölümde bir kez daha anladım. Hiçbir şey sonuca varmak için gereğinden fazla uzamıyor. Tek bir karşılaşma, tek bir cümle için haftaları haftalara bağlamanız gerekmiyor. Seven 'sevdiği' söylüyor, sinirlenen bir anda parlıyor. Sinsice planların kurulması ve ortaya çıkması bile kısa sürüyor. Mustafa, asılmayacak mı, atlıyor trene yola çıkıyor. Vahide, sevdiğini son bir kez görmek için gözü kara davranıyor. Ramiz, açıveriyor gözlerini. Malum o tarihlerde başrol oyuncusunu haftalarca tutabileceğiniz 'yoğun bakım' odaları yok. Bence bu tempolu gidişatın sebebi 'Elveda Rumeli' ekibinin söyleyecek çok sözü olması... Boş bakışmalarla dakikaları doldurmaya ihtiyaçları yok. Hal böyle olunca reytinglerde tavan yapmakta sakınca görmüyor. Eee, 'nerede hareket orada bereket' dememişler boşuna.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://elvedarumeli-fan.forumzen.com
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini
avatar

Mesaj Sayısı : 509
Yaş : 22
Rep Gücü : 209
Rep Puanı : 0
Kayıt tarihi : 14/10/08

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:30 pm

Elveda Rumeli atv'ye de Bitola'ya da reyting getirdi


Dizinin başrol oyuncuları Sütçü Ramiz'in evinin önünde...


İkinci sezonu başlayan Elveda Rumeli dizisinin çekimlerini izlemek üzere Makedonya'nın Bitola kentindeydik. Dizi, ekonomisinden gündelik yaşamına kadar Bitola'nın çehresini değiştirmiş ve hem Bitolalıların hem de Türkiye'den giden ekibin hayatını etkilemiş..


Makedonya'nın üçüncü büyük kenti Bitola'da (Manastır), Elveda Rumeli dizisinin setindeyiz... Atatürk'ün de Manastır İdadisi'nde askeri eğitim aldığı Bitola kent merkezinde 'çarşı' sahneleri çekiliyor. Bir Ramazan şenliği sahnesinin ortasındayız. Kalabalık bir ekip arı gibi çalışıyor ama yine de sette huzur hâkim. Herkes ne yapacağını gayet iyi biliyor ve çekim, disiplinli bir şekilde sona eriyor. Ertesi gün de Sütçü Ramiz'in ev çekimleri için Makova (Pürsıçan) Köyü'ne gidilecek. Ama onun öncesinde, yaklaşık 150 kişilik Elveda Rumeli ekibinin Bitola'da sürmekte olan yaşamına göz atıyoruz... Sette dört-beş dil birden konuşuluyor... En çok da Türkçe, İngilizce ve Makedonca. Yaklaşık 150 kişilik ekipte Türk, Makedon, Sırp, Bulgar, Boşnak, Arnavut ve Kosovalı var. Bunların yaklaşık 40-50'si diyaloglu oyuncu. 30 kişilik bir teknik kadro var. Bu dizi Türkiye'den giden ekibin de Bitolalıların da hayatlarını çok değiştirmiş. Geçen yıl çoğu otelde kalan ekibin yüzde 90'ı bu yıl eve çıkmış. Kimi evinde yemek daveti veriyor arkadaşlarına, kimi PlayStation partisi... Hepsinin bir [URL="http://arama.sabah.com.tr/arama/arama.php?query=Türkiye"]Türkiye[/URL] bir de Makedonya telefon hattı var. Bitolalıların da gözleri onlara alışmış artık. Dizi henüz Makedon televizyonlarında gösterilmese de esnaf artık kendisinden alışveriş edenin, bar sahibi ise müşterisinin hangi oyuncu olduğunu gayet iyi biliyor. Hatta ekibin çoğunlukla kaldığı Epinal Otel'de normalde sallama çay verilirken Elveda Rumeli'cilere özel demleme çay yapılıyor artık. Bu dizi, fakir bir ülkenin mütevazı kentinde ekonomiyi de etkilemiş. Ev kiraları neredeyse iki katına çıkmış, ekibin ofis kiraladığı devlet tiyatrosu binasına yakıt alınabilir olmuş, kostüm kiraladıkları devlet televizyonu düzenli maaş ödemeye başlamış. THY ve Makedon Havayolları'nın doluluk oranı yüzde 60 artmış. Elveda Rumeli çekimleri için turist kafileleri gelmeye başlamış. Cumhurbaşkanı Gül de Makedonya gezisinde Bitola'ya uğramış. Balayına gelen bir çifti dizide oynatmışlar, hayatlarının anısı olmuş...

Yapımcıların elinde şu an dizide oynamak isteyen yaklaşık 800 Makedonun CV'si var. Bunların 600'ü Türkçe biliyor. Başta dizi ekibine temkinli yaklaşan Makedon hükümeti de iyi niyeti ve dizinin ülkelerine getirdiği katkıyı görünce desteğini esirgememiş onlardan. Çekim yapılacak mekânlar için izinler kolayca alınmış örneğin. Çekimler için çok çeşitli mekânlar kullanılıyor. Ana mekan Pürsıçan Köyü. Bitola merkezde beş-altı ayrı mekân var. Çarşı, iç mekânların kurulduğu stüdyo, eski bir Osmanlı gazinosu, bir montaj stüdyosu, Manastır Askeri İdadisi vs. Orit kentinde de kullandıkları çeşitli sokaklar ve iç mekânlar var. Ekipte mekânları bulan iki kişi var. Onlar sürekli yeni alternatifler araştırıp sunuyor, senaryoya göre de bunların arasında seçim yapılıyor. Ertesi gün gittiğimiz Pürsıçan Köyü'ndeki çekimlerde de hummalı bir çalışma var. Ama yine ortalık sakin, çünkü bu kez tek bir otomobil motoru sesi bile duyulmuyor. Sütçü Ramiz'in evinin önündeyiz... İlk sezonun son bölümünde vurulan Ramiz yavaş yavaş iyileşmiş. Karısı Fatma (Şebnem Sönmez) ve Kızı Vahide'nin (Berrak Tüzünataç) onu ilk kez bahçeye çıkarmalarını anlatan duygusal bir sahne çekiliyor. Ramiz, dizlerinin dibine oturmuş kızına, Mustafa (Tolgahan Sayışman) ile İstanbul'a gidip gitmeyeceğini soruyor, "İstanbul çok uzak kızım, Kaf Dağı'nın arkasında," diyor. Kızı da ona "Sizi bırakmayı hiç istemiyorum baba, ama biliyorsun ben Mustafa'sız yapamam," diyor. Anlıyoruz ki yine aşk galip geliyor ve ileriki bölümlerde belki de İstanbul'da bir düğün sahnesi izleyebiliriz.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://elvedarumeli-fan.forumzen.com
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini
avatar

Mesaj Sayısı : 509
Yaş : 22
Rep Gücü : 209
Rep Puanı : 0
Kayıt tarihi : 14/10/08

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:30 pm

Naif bir dönem dizisiYemekler, sette kurulan bir karavanda yapılıp dağıtılıyor. Bizim gititiğimiz gün İzmir köfte, pilav, yoğurt, zeytinyağlı pırasa vardı.Ünlü oyuncu Nejat İşler'in kasım ayında, beş-altı bölüm için konuk oyuncu olarak diziye katılması planlanıyor. Şu an onun için düşünülen iki karakter var ama henüz kesinleşmemiş.Çekim aralarında oyuncular sıralarının gelmesini beklerken iPod dinliyor ya da laptoplarının başına geçiyorlar.Sesli yapılan çekimler sırasında Erdal Özyağcılar ve Berrak Tüzünataç'a replikleri okunurken...Dizi henüz Makedonya'da gösterilmiyor ama buna rağmen Bitolalılar oyuncuları iyi tanıyor.


Ramiz'in küçük kızları ile Hatice'nin kızanları (beş erkek çocuk) iki rakip köyden. Çekim aralarında birbirlerine sataşıp eğleniyorlar.
Elveda Rumeli, tarihi gerçeklere dayanan naif bir dönem dizisi. İçinde aile hayatı da, aşk da, savaş da var. Hikâye 1900'lerde, Osmanlı'nın yönetiminde olan Makedonya'da geçen, fakir bir baba ve kızlarının hikâyesi. Sütçü Ramiz ve ailesi, Manastır'ın Pürşıçan Köyü'nde yaşıyorlar. Osmanlı'nın son demleri. Balkan topraklarında iç karışıklar başlamış; Makedonya'da ayrılıkçıların çıkardığı huzursuzluk artıyor ve yakın gelecekte patlak verecek büyük olayların sinyallerini veriyor. Bir yandan İttihatçiler Abdülhamit'e karşı örgütleniyor ve Osmanlı yönetimine muhalefet ediyor. Abdülhamit'e suikastten aranan bir İttihatçinin hayatlarına girmesiyle Sütçü Ramiz ve ailesinin hayatı da tamemen değişiyor.


[URL="http://www.sabah.com.tr/pz/haber,B52AAD54551E4E6CBFB9FB79EDCEBFD0.html"]http://www.sabah.com.tr/pz/haber,B52AAD54551E4E6CBFB9FB79EDCEBFD0.html[/URL]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://elvedarumeli-fan.forumzen.com
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini
avatar

Mesaj Sayısı : 509
Yaş : 22
Rep Gücü : 209
Rep Puanı : 0
Kayıt tarihi : 14/10/08

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:30 pm

http://img.sabah.com.tr/2008/09/07/pz/im...236F7r.jpg[/IMG]
Yapımcılar Tarkan Karlıdağ (oturan) ve Serdar Akar (arkada siyah gömlekli) oyuncularla...


Dinlenme odasında Tolgahan Sayışman ve Berrak Tüzünataç çocuklarla oynuyor. (Sağda)
Dizinin gerçekliğini mekân sağlıyor


Dizinin yapım şirketi Adamfilm'in kurucuları Tarkan Karlıdağ ve başarılı yönetmen Serdar Akar, Mimar Sinan Üniversitesi Sinema Bölümü'nden sınıf arkadaşı. Elveda Rumeli'nin hikâyesini oluşturduktan sonra mekân arayışına girmişler. Karlıdağ o günleri şöyle anlatıyor: "Bir göç hikâyesi... Bunu nereye oturtabiliriz diye düşündük. Kerkük'ü, Gürcistan'ı düşündük. Sonra ağabeyim bana Üsküp'e gitmeyi önerdi. Serdar'la konuştum, kalktık Makedonya'ya geldik ve bütün Makedonya'yı dolaşmaya başladık. Fakat ilk bir hafta bulamadık. Daha sonra Bitola'ya geldik ve Makova'daki bu evi gördük. Ve karar verdik..." Bu arayış içinde diziyi Makedonya'da çekmenin avantajlarını da görmüşler. "Bir kere hikâyenin kendisi, gerçekten bu köyde geçiyor. Anlattığımız olaylar burada olmuş. Ayrıca inanılmaz bir görselliği var bu ülkenin. Görüntü açısından müthiş derinlikleri var. Bir de burada çok iyi Makedonyalı Türk oyuncular var, Türkçe bilen. Türk tiyatrosu var çünkü. Bu da bizim için çok önemli bir kaynak. Türkçe konuşan çok büyük bir nüfus var, arka plan oyunculuğu açısından çok önemli. Bu da gerçeklik hissiyatını çok artırıyor."
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://elvedarumeli-fan.forumzen.com
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini
avatar

Mesaj Sayısı : 509
Yaş : 22
Rep Gücü : 209
Rep Puanı : 0
Kayıt tarihi : 14/10/08

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:31 pm

Sütçü Ramiz otelde kalmayı tercih ediyorElveda Rumeli'nin başrolünde Sütçü Ramiz olarak Erdal Özyağcılar var. Özyağcılar'ı hep samimi ve çok tutan dizilerde, genellikle aile babası olarak izliyoruz. "Dizi izleyenlere saygı var o samimiyetin içinde," diyor kendisi. Setlerinin hep çok huzurlu olduğunu, bunun da ekip olarak işi ciddiye almalarından ve disiplinli olmalarından kaynaklandığını söylüyor. Gurbette oldukları için ister istemez bütün ekip birbiriyle yakınlaşmış. Birinin bir derdi olduğunda hepsi koşuyormuş. Anlattıkları hikâyeyle çekim yaptıkları yer ve dekor birebir örtüşünce, yani her şey orijinaline uygun olduğu için, bu durumun oyunculuklarını da tetiklediğini belirtiyor Özyağcılar. Bitola'daki gündelik hayatı soruyoruz... Özyağcılar otelde kalmayı daha rahat bulduğu için eve çıkmayı tercih etmemiş. Zaten o haftada ya da 10 günde bir iki-üç günlüğüne İstanbul'a dönüyor. Makova'daki sette de bir karavanı var. Günlük yaşamı şöyle anlatıyor: "En büyük zamanımızı çekimler alıyor tabii. Çekimlerin yoğun olduğu Makova'dan Bitola'ya gelip, soyunup dökünüp, akşam ne yiyeceğimizi düşünürken vakit geçiyor. Benim buradaki en büyük desteğim, çok eski arkadaşım Gökhan Mete. Cabbar'ı oynuyor. Biz onunla Edi'yle Büdü gibiyiz. Her gün telefonlaşıyoruz, 'Bugün ne yiyelim, gel sen benim odama, yok sen buraya gel...' diye."
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://elvedarumeli-fan.forumzen.com
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini
avatar

Mesaj Sayısı : 509
Yaş : 22
Rep Gücü : 209
Rep Puanı : 0
Kayıt tarihi : 14/10/08

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:31 pm
Şebnem Sönmez

Sütçü Ramiz'in karısı Fatma rolünde izlediğimiz Şebnem Sönmez, geçen sene Bitola'da ilk eve çıkanlardan. "Küçük, güzel, her ihtiyaca cevap veren, pratik bir ev," diye anlatıyor evini. Eve çıkarak Makedonya'daki hayata çok daha kolay adapte olmuş. Türkiye'den Demet Evgar, Demet Akbağ gibi pek çok arkadaşı da ziyaretine geliyormuş. "Boş zamanlarınızda neler yapıyorsunuz?" diye sorduğumuzda "Ben pek boş durmuyorum. Kendi kendimi geliştirmeye çalışıyorum, Makedon dilini öğrenmeye çalışıyorum. İngilizcemi de daha geliştiriyorum. Ayrıca festivaller ülkesi burası, her ay mutlaka bir festival olur, film festivali, sanat festivali... Çok canlı aslında burası," diyor. Şehir halkıyla ilişkileri de son derece doğal gelişmiş. "Onlar Türklerle iç içe yaşıyorlar zaten. Bizi de ne göklere çıkardılar ne de yabancı diye düşündüler," diyor.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://elvedarumeli-fan.forumzen.com
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini
avatar

Mesaj Sayısı : 509
Yaş : 22
Rep Gücü : 209
Rep Puanı : 0
Kayıt tarihi : 14/10/08

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:31 pm

Yüzbaşı Ahmet Ekrem Atatürk'ün öğretmeniydi

'Elveda Rumeli' dizisinde Yüzbaşı Ahmet Ekrem karakterini canlandıran başarılı oyuncu Mahir İpek: Ahmet Ekrem geçmişte yaşamış bir karakter... Gerçekten de Manastır Askeri İdadisi'nde Mustafa Kemal'in öğretmenliğini yapmış..

Elveda Rumeli'de canlandırdığı Yüzbaşı Ahmet Ekrem karakteriyle herkesin beğenisini kazanan Mahir İpek, dizinin uzun yıllar hafızalardan silinmeyecek bir proje olduğunu söylüyor. Canlandırdığı Osmanlı Subayı'nın geçmişte gerçekten yaşadığını belirten başarılı oyuncu "Yüzbaşı Ahmet Ekrem dönemin ittihatçı askerlerindendi. Gerçekten de Manastır Askeri İdadisi'nde Atatürk'ün öğretmenliğini yaptı" diyor.

* Yeni sezon başladı. Heyecan var mı?

Aslında böyle iki ay ara verince heyecandan çok bende mesleki açıdan bir özlem oluşuyor. Hele hele böylesine ses getirip bu kadar büyük kitlelere ulaşabiliyorsak, çok güzel bir heyecan ve şevk oluşuyor içimde. Aslında hepimiz geçen senekinden daha heyecanlıyız. Yaptığımız işin geçen yıl etkilerinin ne olduğunu görünce bu sene daha farklı bir heyecanla geldik. İşi aynı seviyede devam ettirip aynı başarıyı yakalamak için daha sıkı çalışmamız gerekiyor. Seyirciyi o anlamda hayal kırıklığına uğratmamak lazım.

ÇOK ÖZEL BİR PROJE

* Elveda Rumeli'nin diğer projelerden farkı ne sizin için?

Bu projenin Türkiye'de çok önemli bir rolü var. Bu dizi bir şeyleri hatırlattı. Aslında çok fazla hafızası olan bir toplum değiliz. Bu dizi sayesinde Balkan göçmenleri, yıllar önce bu topraklardan geldiklerini anımsadılar. Daha dün bir çift sarılıp öptü beni. Elli yıl önce Türkiye'ye gelmişler ve bu dizi onları elli yıl önce ayrıldıkları bu topraklara getirmiş. Yaşadıkları, doğdukları eve gitmişler. Hayatım boyunca 'Elveda Rumeli'nin özel bir yeri olacak. Burada sadece dizi çekmiyoruz, bir şeyler hatırlatıyoruz. Bu yüzden Tarkan Karlıdağ'a ve Serdar Akar'a çok teşekkür ediyorum.

AŞK HER DÖNEMDE AYNI

* Elveda Rumeli sizin ilk dönem işiniz miydi? Bir hazırlık dönemi geçirdiniz mi?

Evet, ilk dönem işim. Çağan Irmak ile 'Ulak' filminde çalıştım. Ama belirsiz zaman, belirsiz dönemi anlattığı için o farklı bir çalışmaydı. Canlandırdığım Yüzbaşı Ahmet Ekrem yaşamış bir karakter. Gerçekten de Manastır Askeri İdadisi'nde Atatürk'ün öğretmeniymiş. İşin kurmaca tarafında Vahide'ye aşık olarak yazıldı. Manastır Askeri İdadisi de çok önemli bir yer. Ülkenin kaderini değiştiren, Osmanlı İmparatorluğu'ndan sonra cumhuriyeti kuran takım buradan geçiyor. Biraz işin o tarafına baktım açıkçası.

* Dönem dizisinde oynamak nasıl bir şey?

Açıkçası günümüzde geçen dramatik yapıyla arasında çok fark yok. Döneme uygun, günümüzde kullanılan tavırları kullanamıyorsunuz. Ama sonuçta duygular değişmiyor. 1800'lü yıllarda da, 1200'lü yıllarda da aşk aynı aşk. Sadece duruşunuzla, jest ve mimiklerde döneme dair tutarlılık yaşamaya çalışıyorsunuz. Ama elbette ki o dönemle ilgili bilgi sahibi olmanız gerekli..
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://elvedarumeli-fan.forumzen.com
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini
avatar

Mesaj Sayısı : 509
Yaş : 22
Rep Gücü : 209
Rep Puanı : 0
Kayıt tarihi : 14/10/08

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:31 pm

İzleyici aşkı yüzünden Ahmet Ekrem'e kızdı

* Yüzbaşı Ahmet Ekrem'i biraz anlatır mısınız? Nasıl bir karakter?
Ahmet Ekrem çok pozitif bir karakter. Var olan çürümüş düzene karşı olan bir subay. Bu yönden de diziye girdiğim andan itibaren izleyici karakteri benimsedi. Ama Vahide'ye olan aşkı biraz kızdırdı onları. Bunu anlayabiliyorum. Mustafa ile Vahide'nin aşklarının içine bu kadar pozitif bir adamın dahil olması durumu seyircide Ahmet Ekrem'e karşı defans yarattı. Ama sonuçta Mustafa'yla ilişkisini bilmeden aşık olmuştu. Bir kere gönlüne düştüğü zaman çıkması da kolay olmuyor. Sonra Mustafa'nın öldüğünü öğrendiği zaman kızı koruma iç güdüsü ile yakınlaşıyor. Ama bu sezon seyirci Ahmet'in ne kadar doğru bir hareket yaptığını anlayacak.


* Aileniz bıyığınıza alışabildi mi?
Televizyonda ilk işim olan 'Kınalı Kar'da benden bıyık istediler. Sonra da bıyık bende kaldı. Bir de ben yüzümle oynamayı seviyorum. Çalışmadığım dönemlerde değişik sakal ve bıyık biçimleri deniyorum. Oğlum bile alışkın buna.

* Tiyatro oyunları devam edecek mi?
Çok uzun zaman 'Aziznane'yi oynadık. Yaklaşık sekiz yıl kadar. Sonra Elveda Rumeli'ye katıldım. Burada iken tiyatro yapma gibi bir durum olamaz. Şimdilik tiyatroyu dinlendirmeye aldık.

* Sinema filmi var mı?
Anlaştığımız bir film vardı ama 'Elveda Rumeli' ile aynı döneme denk geldiği için olmadı. Çok güzel bir sinema projesiydi. İnşallah ileride çekeceğiz.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://elvedarumeli-fan.forumzen.com
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini
avatar

Mesaj Sayısı : 509
Yaş : 22
Rep Gücü : 209
Rep Puanı : 0
Kayıt tarihi : 14/10/08

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:32 pm

Ekranların en çok izlenen dizilerinin haftalık bütçeleri de dudak uçuklatıyor. Kurtlar Vadisi’nden Avrupa Yakası’na kadar birçok başarılı yapım; Hollywood’un iddialı prodüksiyonları kadar yüksek bütçelere mal oluyor.

Bu yapımların aylarca ekrana geldiği düşünülürse Türkiye’deki dizi sektörünün Hollywood’la boy ölçüştüğü görülüyor. 550 bin YTL’lik haftalık bütçesiyle ’Kurtlar Vadisi’ reyting liderliğini burada da koruyor.

Setler ekmek kapısı

Saklambaç’ın araştırmasına göre, Kurtlar Vadisi’nin ardından atv’nin iki başarılı yapımı geliyor. 400 bin YTL’lik bütçesi ile Avrupa Yakası’nı 350 bin YTL ile ’Elveda Rumeli’ takip ediyor. En ucuza mal olan dizi Düğün Şarkıcısı’. Yapımın haftalık maliyeti 150 YTL. Bu arada dizilerin yüzlerce kişi için ekmek kapısı olması maliyetleri artırıyor. Kurtlar Vadisi setinde 200 kişi çalışıyor. Makedonya’da çekilen Elveda Rumeli’de ise 180 kişi görev alıyor.

DİZİLERİN BÜTÇELERİ
Kurtlar Vadisi Pusu:...............550 bin YTL
Avrupa Yakası:.....................400 bin YTL
Elveda Rumeli: .....................350 bin YTL
Binbir Gece:.........................300 bin YTL
Aşkı- Memnu: ......................250 bin YTL
Dudaktan Kalbe: ...................220 bin YTL
Yaprak Dökümü:....................200 bin YTL
Yol Arkadaşım: .....................200 bin YTL
Arka Sokaklar: ......................200 bin YTL
Parmaklıklar Ardında:...............200 bin YTL
Asi:.....................................180 bin YTL
Düğün Şarkıcısı:.....................150 bin YTL
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://elvedarumeli-fan.forumzen.com
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini
avatar

Mesaj Sayısı : 509
Yaş : 22
Rep Gücü : 209
Rep Puanı : 0
Kayıt tarihi : 14/10/08

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:32 pm

AKKAYA VE GÖKSU İLK KEZ AYNI SAHNEDE

Geniş kitlelerin ‘Elveda Rumeli’ dizisindeki berrak sesin sahibi olarak tanıdığı Yasemin Göksu ve Grup Kızılırmak’ın solistliğinin yanısıra solo çalışmalarıyla da her zaman gündemde olan İlkay Akaya, Yeşiller için ilk kez aynı sahneyi paylaşacak.

Yasemin Göksu; sanat kariyerinde Gül Kuruttum, Kalanların ardından, Ateş Oldum albümleriyle; Işıklar Sönmesin ve Hoşçakal Yarın filmlerinin müziklerine imza attı. İlkay Akkaya ise Grup Yorum’da başladığı müzik yaşamını kurucularından olduğu Grup Kızılırmak’ta sürdürüyor. Kül, Unutma Beni, Yine ve Yalnız adlı solo albümleri de olan Akkaya, Salkım Söğüt adlı bir ortak çalışmada da yer aldı ve birçok müzisyen ve grubun albümüne konuk sanatçı olarak katıldı. Göksu ve Akkaya, kariyerlerinde ilk defa beraber verecekleri bu konserde albümlerinden şarkılar, türküler ve birlikte seslendirecekleri türkülere yer verecekler.

Bu müzik ziyafetini kaçırmak istemeyen ve Yeşiller’le dayanışmak isteyenler 20 Eylül Cumartesi Stüdyo Live Aziza’daki konseri kaçırmamalı. 22.00’da başlayacak konserin biletleri 20 YTL’den satışa çıktı. Biletler biletix’ten ve İstanbul Yeşil Ev: İstiklal Caddesi Balo Sokak No:21/1 Beyoğlu adresinden temin edilebilir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://elvedarumeli-fan.forumzen.com
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini
avatar

Mesaj Sayısı : 509
Yaş : 22
Rep Gücü : 209
Rep Puanı : 0
Kayıt tarihi : 14/10/08

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:32 pm

Bayram tatili için yurt dışı turlarına büyük ilgi
Kararını yeni vereceklere vize istemeyen Tunus ve Fas gibi ülkeler ile Balkanlar ve Uzak Doğu tavsiye ediliyor.

Etstur Yurt Dışı Turlar Müdürü İbrahim Cenk Okumuş, dokuz güne çıkan Ramazan Bayramı tatili için satışların “iyi gittiğini” söyledi.

Talebin geçen yılın iki katına çıktığını belirten Okumuş, vatandaşların tatilin tamamını değerlendirmeye çalıştığını, 5-9 gün süren uzun turların şimdiden dolmaya başladığını kaydetti.

Okumuş, en çok İtalya, Orta Avrupa ve Mısır turlarına talep geldiğini ifade ederek, “Bu üç bölgeye bayağı yoğun talep aldık. O kadar talep aldık ki buralara ilave uçaklar, ek seferler koymaya başladık. Biz korkuyorduk, ‘Acaba yaza çok mu yakın’ diye ama herkes yoğun ilgi gösterdi. Hatta Mısır’da Şarm El Şeyh’e de gelen talepler üzerine ek seferler koyduk” dedi.

“ELVEDA RUMELİ” DİZİSİNİN ETKİSİYLE BALKANLARA TUR
Pronto Tur Pazarlama Müdürü Özkar, yurt dışına çıkmayı düşünen ama kararını hala veremeyen vatandaşlara, vize sorunundan dolayı, Fas, Tunus, Balkanlar, Dalmaçya sahilleri, Mısır ve Uzak Doğu’yu tavsiye ettiklerini söyledi.

Uzak Doğu ve tropikal bölgelerin de şu dönem en güzel zamanları olduğunu vurgulayan Özkar, vatandaşlara uzun bayram tatilini değerlendirmelerini önerdi. Özkar, “Dünyada seyahat edilebilecek en güzel periyota denk geldi bayram ve 10 günlük de olunca bütün insanlar bunu değerlendirir, diye düşünüyoruz” dedi.

Öte yandan Özkar, “Elveda Rumeli” dizisinin Balkanlara ilgiyi artırdığını vurgulayarak, “Diziyle birlikte ciddi şekilde, Makedonya ve Bosna Hersek turlarına talep yaşanmaya başlandı. Bununla ilgili 6 ülkenin görülebileceği 10 günlük tur koyduk” açıklamasında bulundu.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://elvedarumeli-fan.forumzen.com
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini
avatar

Mesaj Sayısı : 509
Yaş : 22
Rep Gücü : 209
Rep Puanı : 0
Kayıt tarihi : 14/10/08

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:33 pm

Jön olacak bir adam değilim!

MUSTAFA KIZIL 21.09.2008

Elveda Rumeli'nin saf delikanlısı Namık'ı canlandıran Caner Özyurtlu: Uç rollere yatkın bir tipim var. Jön olabilecek biri değilim. Ekranda güzel gözükmek yerine rolün gerektiği gibi gözükmek istiyorum..

Elveda Rumeli'de canlandırdığı Namık karakteriyle kısa zamanda izleyicinin beğenisini kazanan Caner Özyurtlu, her geçen gün hem sevenlerini artırıyor hem de performansını... Aslında onu ilk olarak 'Okul' filmiyle tanıdık. Arkasından birçok dizide oynadı ve son olarak 'Sınav' filmiyle sinema eleştirmenlerinin beğenisini kazandı. Özyurtlu, geçen yıl 'Elveda Rumeli'nin kadrosuna birkaç bölümlük konuk oyuncu olarak girdi. Ama kısa zamanda kadronun değişmez isimlerinden biri oldu. İstanbul Devlet Konservatuvarı Oyunculuk Bölümü'nde öğrenimine devam eden oyuncunun en büyük hedefi ise iyi bir yönetmen olmak!

'N'ABER LAN' DİYEN VAR
* Komik bir karakteri canlandırıyorsunuz. Tepkiler nasıl?
Genelde iyi tepkiler alıyorum. Karakter bayağı seviliyor. Ama Namık'ın komik bir tip olması insanlara biraz rahatlık veriyor. Ve bu rahatlık bazen rahatsız edebiliyor. Mafya oynasan bu kadar rahat olamazlar. Ama böyle bir tip oynayınca adam senin kafana vurup 'N'aber lan Namık' diyebiliyor. Yapacak bir şey yok. En azından kötü adam oynamıyorum. Kötü adamı da dövüyorlar.

* Yönetmenlik de yapıyorsunuz değil mi?
Şimdiye kadar iki klip yönettim. Ağabeyim Alper Özyurtlu ile beraber yapıyoruz. İki yönetmeniz, Taylan Biraderler gibi... Önümüzdeki yaz bir de film çekeceğiz. Bir gerilim filmi olacak.

* Ekranda kendinizi çirkin göstermek için elinizden geleni yapıyorsunuz. Bu duruma kızların bakışı nasıl?
Kızların bakışını bilemem. Ama kız arkadaşım var. Onun bakışı iyi. (gülüyor) Ekranda güzel gözükmektense, rolün gerektirdiği gibi gözükmek istiyorum. Jön olabilecek bir adam değilim.

* Neden?
Jön olamam, uç rollere daha yatkın bir tipim var. Beni Kara Kalpaklı olarak hayal edebiliyor musun? Edemezsin... Oynayabileceğim en jön tip, Ben Stiller'ın, Adam Sandler'ın oynadığı roller... Romantik komedilerdeki hem sevimli, hem yakışıklı tipler olabilir. Ancak o olabilirim. Çirkinleşmeyi seviyorum.

* Yeni proje var mı?
Çekimleri birkaç gün içerisinde başlayacak olan 'Kirpi' isimli bir sinema filmi var. Başrollerini Mazhar Alanson ve Güven Kıraç oynuyor. Ben de Mazhar Alanson'un oğlunu oynayacağım. Komedi değil rolüm. Özellikle bunu belirteyim.

* Proje komedi mi? Kara komedi...
Çok güzel bir senaryosu var. Sulhi Dölek'in bir romanından uyarlama. Filmi Murat Aktaş yönetiyor.

BARDA TİYATRO YAPTIK
* Bunların dışında bir tiyatro grubunuz var...
İstanbul Kraliyet Tiyatrosu'nda oyuncuyum. 'Hastasıyız' diye bir oyunumuz var. Saygın Delibaş, Fethi Kantarcı oyunun yazarları ve yönetmenleri. Serdar Orçin, Ahmet Saraçoğlu, Alper Düzen, Fırat Doğruloğlu'nun yer aldığı 5- 6 kişilik bir ekibiz. Sadece erkeklerden oluşan bir ekibiz. Barda tiyatro yapıyoruz.

* Barda tiyatro yapmak ilginç değil mi?
Evet ilginç ve çok eğlenceli...

* Kimin fikriydi?
Bizim fikrimiz. Sahnede de oynuyoruz biz. Tiyatro festivallerine de gidiyoruz. Ama İstanbul'da barda oynamayı seviyoruz. Sıcak bir seyirci oluyor. İçki içmek de serbest... Tepkiler de çok iyi.

* Grubunuz neden sadece erkeklerden oluşuyor?
Erkek erkeğe tiyatro yapmak çok rahat oluyor. Bekleme, sıkıntı yok, istediğimiz gibi muhabbet edebiliyoruz. (gülüyor) Çok eğleniyoruz. Zaten hepimiz arkadaşız.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://elvedarumeli-fan.forumzen.com
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini
avatar

Mesaj Sayısı : 509
Yaş : 22
Rep Gücü : 209
Rep Puanı : 0
Kayıt tarihi : 14/10/08

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:33 pm

* Namık'ın duruşuna, tavırlarına alıştınız mı?
Artık alıştım. Ama çok yorucu. Namık'ın o duruşundan dolayı gıdım oluştu. Dizide yaptığım gıdı öyle kaldı. Böyle fiziksel zararları oldu. Çok yoruyor bu duruş. Burası ya çok sıcak ya çok soğuk oluyor. Yazın 50 kışın eksi 20 derecelerde çalışıyoruz. Bıyık kendi bıyığım olmadığı için sürekli fırlıyor. (gülüyor) Ama gün geçtikçe alışıyorum.

* Namık rolüne nasıl hazırlandınız?
Hazırlık yapacak vaktim olmadı. Zaten Namık'ın o duruşu hareketleri sette çıktı. İlk bölümlerde Namık'ın duruşu çok daha farklıymış. Gün geçtikçe değişmiş ve şekil almış. Hollywood değil ki burası... Sana 2 yıl önceden senaryo gelmiyor, bir gün önceden geliyor. O yüzden de seyirci senin bu değişimini görmek zorunda kalıyor. * Siz çok komik bir adam değilsiniz normalde. Ama oynadığınız roller hep komik.
İyi komedi oyuncusunun komik olması gerekmiyor. Çevremdekileri gülmekten öldüren biri değilim. Sohbetim keyifli olabilir. Ama kimse gülmekten yere düşmez. Dizilerde ağlatan insanlar da tüm gün oturup ağlamıyor sonuçta.

* Komik adam kavramının üstünüze yapışmasından korkmuyor musunuz?
Öyle bir korkum var. O yüzden farklı karakterler oynamaya çalışıyorum.

Gelecekle ilgili hayalleriniz neler peki?
Yıldız oyuncu olmak gibi bir hayalim yok. Usta oyuncu olmak gibi bir hayalim de yok. Star oyuncu değil de yönetmenlerin, sinema ile ilgilenen, kült filmleri bilen adamların takip ettiği biri olmayı tercih ederim. Jeep almak, yat almak gibi hayallerim de yok. Mutlu olayım, evimde oturabileyim, herhangi bir film seyredebileyim, çalışmadan iki ay dinlenebilecek kadar param olsun bana yetiyor. O yüzden eğlenebileceğim rolleri oynamak istiyorum.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://elvedarumeli-fan.forumzen.com
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini
avatar

Mesaj Sayısı : 509
Yaş : 22
Rep Gücü : 209
Rep Puanı : 0
Kayıt tarihi : 14/10/08

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:33 pm

Portakal’ın Rumelili güzeli


Elveda Rumeli dizisinin ‘Hatice’si Gülçin Santırcıoğlu bu yıl Altın Portakal’da Nurgül Yeşilçay, Hatice Aslan ve Bennu Yıldırımlar gibi sinemanın iddialı isimleriyle yarışacak


SİNEMANIN genç yeteneklerinden Gülçin Santırcıoğlu başrolünü oynadığı ‘İki Çizgi’ filmiyle 45’inci Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde boy gösterecek. Televizyon dizisi ‘Elveda Rumeli’de canlandırdığı ‘Hatice’ karakteriyle tanınan genç oyuncu festivalde Nurgül Yeşilçay (Vicdan), Hatice Aslan (Üç Maymun), Bennu Yıldırımlar (Gökten Üç Elma Düştü) gibi iddialı isimlerle yarışacak.

SANTIRCIOĞLU’NUN rol aldığı film, Venedik Film Festivali’nde Türkiye’yi temsil etmiş ve olumlu eleştiriler almıştı. Duru güzelliğinin yanı sıra oyunculuğuyla da göz dolduran güzel yıldız 2005’te Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği tarafından ‘umut veren kadın oyuncu’ ödülüne layık görülmüştü. Festivalde yarışacak olan ‘İki Çizgi’de, metropolde başlayan ve kırsalda devam eden bir yol hikayesi anlatılıyor
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://elvedarumeli-fan.forumzen.com
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini
avatar

Mesaj Sayısı : 509
Yaş : 22
Rep Gücü : 209
Rep Puanı : 0
Kayıt tarihi : 14/10/08

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:33 pm

Elveda Rumeli'nin bayrağı

Bizim köşeye iki sezondur Elveda Rumeli ile ilgili ulaşan soruların başında, "bayrakla ilgili olanlar" geliyor. Okurlarımız dizide yer alan ay-yıldızlı al bayrağımızın o tarihlerde kullanılmadığını, bu nedenle hata yapıldığını söylüyorlar. Konuyu araştırıp, yazmıştım. Ama mesajların ardı arkası kesilmediği için tarihçilere danışarak yaptığım araştırmamı genişletip, yeniden yazıyorum: Dizi, 1800'lü yılların sonlarında geçiyor. Padişah Abdülhamit 1840'ta bir konsey toplayarak, Türk bayrağının kırmızı zemin üzerine ay ve yıldızdan ibaret olmasını karara bağlamıştı. O tarihten bu yana devletin resmi dairelerinde bu bayrak kullanılıyor. Ancak ilk zamanlarda herhangi bir ölçüye sahip olmayan ay-yıldızlı bayrağa daha sonra bir standart getirilmiş ve bugün kullanılan son halini almıştır. Bu nedenle dizide kullanılan bayrak doğrudur. Umarım bu kez bayrak mevzuunu sonlandırmış oluruz.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://elvedarumeli-fan.forumzen.com
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini
avatar

Mesaj Sayısı : 509
Yaş : 22
Rep Gücü : 209
Rep Puanı : 0
Kayıt tarihi : 14/10/08

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:33 pm

Altın Portakal'da 4 kadın ödül için yarışacak

Adaylar, Gülçin Santırcıoğlu, Nurgül Yeşilçay, Hatice Aslan ve Bennu Yıldırımlar oldu..

Elveda Rumeli dizisinin Hatice'si Gülçin Santırcıoğlu, İki Çizgi adlı filmindeki rolüyle Antalya Film Festivali'nde "En iyi kadın oyuncu" ödülüne aday oldu. Santırcıoğlu, portakal için Hatice Aslan, Bennu Yıldırımlar ve Nurgül Yeşilçay gibi güçlü rakiplerle yarışacak.
Santırcıoğlu, İki Çizgi filmi ile geçtiğimiz haftalarda Venedik Film Festivali'nde dikkatleri çekmiş ve birçok ünlü yönetmen ile tanışmıştı.
Ödüllü Esrar-ı Hakikat, Türev ve Yumurta filmleri ile de Altın Portakal'a katılan Santırcıoğlu, sergilediği başarılı oyunculuk ile 2005 yılında ÇASOD'dan Umut Veren Kadın Oyuncu ödülünü de almıştı. Santırcıoğlu, "Farklı karakterleri canlandırmak beni heyecanlandırıyor.
Kamera dendiğinde oynadığım karaktere büründüğüm için kendimi 1001 ruhlu hissediyorum" diyor.

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://elvedarumeli-fan.forumzen.com
 
Basından Notlar
Sayfa başına dön 
2 sayfadaki 3 sayfasıSayfaya git : Önceki  1, 2, 3  Sonraki
 Similar topics
-
» Ebru Gündeş'in An An Beyin Kanaması
» Yeni Akademya org
» Yeliz Şar(Melike)
» ‘ÖLÜMÜN KIYISINA GETİRİP BIRAKTILAR’
» İyi bir çiğ köfte nasıl yapılır?

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Elveda Rumeli  :: Elveda Rumeli Dizisi Hakkında :: Elveda Rumeli Dizisi Hakkında-
Buraya geçin: