Elveda Rumeli

Elveda Rumeli Hakkıda Herşey Burada

AnasayfaKapıTakvimGaleriSSSKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

Basından Notlar

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Sayfaya git : 1, 2, 3  Sonraki
YazarMesaj
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

Rep Gücü : 209
Rep Puanı : 0

MesajKonu: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:14 pm

Elveda Rumeli Dizisi Hakkında Basından Notları Bu Bölümde Paylaşabilirsiniz.
Kullanıcı profilini gör http://elvedarumeli-fan.forumzen.com
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:15 pm

'Elveda Rumeli' ekibi Uludağ Üniversitesi'ndeydi

atv'nin reyting rekortmeni dizisi 'Elveda Rumeli'nin ekibinin bir kısmı, Uludağ Üniversitesi Bahar Şenlikleri kapsamında, öğrencilerle buluştu..

atv'nin sevilen dizisi 'Elveda Rumeli'nin yapımcısı Tarkan Karlıdağ, senaristleri Alican Yaraş, Özge Efendioğlu ve Nuran Efendioğlu ile oyunculardan Ertan Sabah ve Gülçin Santırcıoğlu, Uludağ Üniversitesi'nin Bahar Şenlikleri kapsamında düzenlenen bir söyleşiye katıldı. Dizi ekibini büyük bir coşkuyla karşılayan üniversiteliler, etkinlikten saatler önce söyleşinin gerçekleştirileceği 200 kişilik salonun önünde kuyruklar oluşturdu. İzdiham nedeniyle, öğrenci ve öğretim görevlilerinin bir kısmı salona alınamadı, bir kısmı da söyleşiyi yerde oturarak izlemek zorunda kaldı.

SENARİSTLERDEN TÜYO ALDILAR

Dizi ekibini soru yağmuruna tutan öğrencilerin en çok merak ettikleri konu; dizinin ne kadar devam edeceği oldu. 'Elveda Rumeli'nin uzun soluklu olacağını öğrendikten sonra rahatlayan üniversiteliler, dizide yaşanan aşklarla ilgili sorular da sordu. Senaryo grubundan bu konuda bazı ipuçları elde etmeyi başaran gençler, söyleşinin finalinde dizinin oyuncularıyla fotoğraf çektirdi. Dizi ekibine, günün anısına bir plaket armağan edildi.
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:16 pm

Elveda Rumeli’nin kadrosuna dahil olmanız nasıl gerçekleşti?
Serdar beyler Üsküp’e mekan bakmak icin geldiklerinde ,Ertan Saban beni ve Luran Ahmeti’yi yardımcı olmamız için aradı..Ana cast’taki ki oyuncular Türkiye’den olacakti,ilk tanıştığımda aralarında fısıldanıp konuşuyordular.Tesadüfen İstanbul’da tatilde olduğum bir zamanda beni aradılar görüşmeye gittim ve Zarife’yi benim oynamama karar verdiler..
Rolü almamda Cast direktörü Ertan Saban’ın Zarife rolü için daha önce beni önermiş olmasınında payı var..

-Niçin Zarife? O’nu size tercih ettiren ne?
Ben oyuncuyum,benim gorevim verilen rolü ve karakteri en iyi sekilde canlandirmak.

Her oyuncu bir karakteri canlandırırken ilk once küçük bir pay kendinden katar,sonra da hayal gücünü kullanır ve de oyuncuların işi insanları izlemek takip etmek onların karakterinden çalmak..
Ben de toplamış olduğum karakterlerden kesitleri kullandım Zarife için..

-Biz diziyi izlerken çok duygulandığımız gibi gerçekten çokta eğleniyoruz. Şu ana dek sizi en güldüren ve en hüzünlendiren sahneyi sorsak (kendi sahnelerinizden yahut diğer hikayelerden)?
Genelde Alex ile olan her hüzünlü sahne hüzünlendiriyor birde annemle gerçek Namık’ın evinde yatak odasi sahnesi beni en çok hüzünlendiren sahne oldu.
En çok güldüğüm sahneler de gerçek Namık’la olan sahneler..

-Sanırım ilk kez Türkiye’den gelen bir ekiple böylesi uzun soluklu bir işte çalışıyorsunuz. Nasıl bir deneyim?Şebnem Sönmez ve Erdal Özyağcılar ile çalışmak nasıl?

Her bakımdan çok güzel bir deneyim ve tecrübe benim için.Ben gerçekten çok mutluyum.İnsanın bir işi basarıyla yapması için o işte huzura ihtiyaci vardır ve bu işte o huzur gerçekten çok var,çok yoğun çalışmamıza rağmen hiç yorulmuyorum..

1.Çalıştığım insanlari seviyorum ve iyi anlaşıyorum,
2. Çok başarılı ve ne istediğini bilen yönetmenlerle çalısıyorum ve bu işimi çok kolaylastırıyor.
Erdal abi ve Şebnem abla gibi yetenekli ve yıllarını bu işe vermiş oyuncularla çalışmak da ayrı güzel. Onlardan çok şey öğreniyorum ve oğrenecek daha çok şeyim var.

-Dizide en çok ön plana çıkan karakter Zarife oldu..Bunu bekliyormuydunuz?Alex&Zarife aşkı izleyicinin büyük beğenisini kazandı. Ve büyük çoğunluğun favorisi oldu. Niçin Alex&Zarife? Onları farklı ve özel kılan ne?
Zarife’nin bu kadar ön plana çıkacağını tahmin etmemiştim ama rolümü %100 yapacağımı biliyordum çünkü bugüne kadar hiçbir işimi yarım yapmadim.Bende ya hep ya hiç vardır yani büyük bir hırs..
Zarife’nin sevileceğini biliyordum.Alex ve Zarife’yi farklı kılan imkansiz aşkları tabi ki..
Belkide bizim bir avantajimiz da;Ertan’la daha üniversiteden önce tanışmamız, 4 yıl aynı sınıfta olmamız,beraber birçok kez tiyatroda roller paylaşmamız ve de çok iyi dost olmamızın verdiği enerji..

-Dizinin Türkiye'deki yansımalarını bizler görüyoruz peki ya makedonya'da gelen tepkiler nasıl? Memnun musunuz?iyi ki bu projede yer almışım dediğiniz an ne zamandı?

Iyi ki bu projede yer almisim sozunu daha ilk gunden soyledim...Cunku harika insanlarla tanisma firsatim oldu (Sebnem ablam,Gulcin,Berrak... v.b)Hepsi cok tatli insanlar.Bu dizi olmasaydi onlari tanima sansim olmazdi
Makedonyada ki tepkiler de cok iyi...Burda yasayan butun Turkler Elveda Rumeliyi izliyor ve cok seviyorlar.

Oyunculuk dışında sanatın ilgili olduğunuz başka dalları da var mı? Mesela müzik, resim gibi?
Muzik dinlemeyi cooook severim .Ama soylemeyi hic beceremem...Resim cizmeyi de bilmem.

-Ne tür müzikler dinlersiniz? Beğendiğiniz müzisyenler kimler?
Kulağıma hoş gelen her tür müzik dinlerim..Ömer Faruk Tekbilek,Mercan Dede,Kiril Çaykovski,Fahir Atakoglu,Burhan Öcal, Dead Can Dance ve Sezen Aksu.

-Elveda Rumeli'nin müziklerini nasıl buluyorsunuz?
Çok beğeniyorum.

-Bildiğimiz kadarıyla oyunculuk aileden geliyor. Siz ilk olarak oyuncu olmak istediğinize ne zaman karar verdiniz?Sahneye ilk adım attığınızda kaç yaşındaydınız?
Oyuncu olmak istedigime ilk defa 6 yaşında “Kafkas Tebeşir Dairesi” adlı oyunla sahneye çıktığımda karar vermiştim. Dedemin de meslegi olan oyunculugu kendime meslek olarak sectigim icin cok mutluyum.

Oyuncu olmasaydınız şu anda hangi meslek dalında olurdunuz?
Hiçbir zaman kendimi oyunculuktan başka bir meslekte düşünmedim.

Sevgili Filiz Ahmet'e bu güzel söyleşi için çok teşekkür ediyoruz.
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

Bursa'da Rumeli Coşkusu
Bursa`da yaşayan Rumeli ve Balkan göçmenleri, önceki gece Balkan ve Rumeli hemşehri derneklerini aynı çatı altında birleştiren Rumeli Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen `Rumeli Balkan Dostluk ve Barış Şöleni`nde buluştu. Atatürk Spor Salonu`nda düzenlenen görkemli organizasyona büyük ilgi gösteren Rumelililer, yöresel sanatçılar ve ünlü isimlerin katılımıyla renklenen gecede keyifli saatler yaşadı. Bursa`nın dünyadaki simgesi Kılıçkalkan ve Mehter Takımı`nın gösterileriyle başlayan görkemli geceye "Elveda Rumeli" dizisinin sevilen oyuncuları Tolgahan Sayışman ve Ertan Saban ile yönetmen Tarkan Karlıdağ da katıldı. Gecenin finalini ise uzun zamandır ortalarda görünmeyen sempatik sanatçı Ciguli hareketli şarkılarıyla yaptı.

Bursa'da düzenlenen 2. Rumeli-Balkan Dostluk ve Barış Şöleni'ne katılan Elveda Rumeli dizi ekibine hayranları büyük ilgi gösterdi...

Geceye, çekimleri Makedonya'da yapılan Elveda Rumeli dizisinin sevilen oyuncularından Tolgahan Sayışman, Ertan Saban ile dizinin senaristi Alican Yaraş ve yönetmeni Tarkan Karlıdağ da katıldı.

Salona girdiklerinden itibaren yoğun sevgi seli ile gösterilen ekiple birlikte hatıra fotoğrafı çektirmek isteyen hayranları bir birleriyle yarıştı. Gecede ekibe Rumeli-Balkan kültürünü geçmişten geleceğe taşıdıkları için birer teşekkür plaketi verildi.

Gördükleri yoğun ilgiden dolayı memnuniyetlerini dile getiren oyuncular ise, güzel tepkilerin kendilerini daha iyi motive ettiğini dile getirdi. Dizide Mustafa karakterini canlandıran Tolgahan Sayışman, "Dizide ekip arasında diyoloğumuz çok iyi olunca ortaya güzel bir eser çıkıyor. Çok iyi tepkiler aldığımız için yoğun çekimlerden dolayı yaşadığımız yorgunluğu unutuyoruz. Rumeli şivesi çok zor bir dil. Özverili çalışmak gerekiyor" dedi.

Dizinin gelecek bölümleri hakkında bilgi vermeyen genç oyuncu, gerekli mesajların verilmesinin ardından, dizinin çok fazla uzamadan sona ermesi gerektiğini belirtti.
Dizide Alex rolünü oynayan Ertan Saban da kendisinin de Rumelili olduğu için çok rahat çalıştığını ifade ederek, yoğun ilgiden dolayı hayranlarına teşekkür etti.
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

Geçen hafta Balkanlar turundaydım. Kış esaretinden kurtulmanın coşkusuyla topraktan fışkırmıştı bahar... Karlı dağların eteğini çiçeklendiren uçsuz bucaksız gelincik tarlaları arasından Batı Trakya’yı geçip Makedonya’ya girdik.
Cıvıl cıvıl sokaklarında 70’li yılların kıyafetleriyle defile yaparmışçasına dolanan Makedonların canlı şehri Manastır’a geldik.
Mustafa Kemal’in İdadi’si bakımsız bir müzeydi şimdi... Alt kattan “fitness center”ın müzik sesi yükseliyor, üst kat bir defileye hazırlanıyordu.
Manastır’ı geçince 30 kilometre ötede bir dağın yamacında Makovo köyü göründü. Daha doğrusu köyden önce, köye bir Hollywood seti manzarası veren TIR’lar, set ışıkları göründü.
Az sonra tamamı Türkiye’nin sınırları dışında çekilen ilk Türk televizyon dizisi “Elveda Rumeli”nin setindeydik.

Zirvedeki dizi
Dizinin yapımcısı Muharrem Gülmez, gurbette memleketten bolca yatıya misafir ağırlamaya alışmış bir ev sahibi gibi karşıladı bizi.
Bir yıldır buradalar. Dört mevsimi bu Makedon köyünde yaşadılar.
Çektikleri dizi, gösterildiği akşamlar en çok izlenenler sıralamasında zirveye çıktı.
Biz gittiğimizde 34’üncü bölüm çekiliyordu. Tepeye kurulan sahra hastanesinde savaş yaralıları tedavi ediliyordu. Diziye konuk oyuncu olarak gelen Ahu Türkpençe, fedakar bir Türk hemşireyi oynuyordu. Ve ekip iki bölüm daha çekip tatile girmeye hazırlanıyordu.

Yerinde çekim
Peki neden Türkiye’de değil, Makedonya’da?
Yönetmen Serdar Akar, “Türkiye’de set kurmak için bir sürü köy gezdik” diyor. Çoğunun çirkin binalar, elektrik direkleri, telleriyle doğal güzelliğini yitirdiğini ve set olma özelliğini yitirdiğini söylüyor. “Nerede çekeriz?” diye düşünürken yapımcılardan birinin abisi “Makedonya’ya bakın” demiş. Bir Balkan hikayesini Rumeli’de çekmenin çok daha güzel olacağını düşünmüşler.
Keşfe gelip köyleri gezince “Bulduk” diye sevinmişler.
Göç nedeniyle sekiz hanede 24 nüfusa düşmüş bu yaşlılar köyünde Rumeli’nin 100 yıl önceki dokusu yaşıyor hâlâ.
Doğa muhteşem görüntüler veriyor.
Türkiye yakın... THY’nin beş gün Üsküp’e uçuşu var. 1 saat 10 dakika...
Üsküp’teki Türk halk tiyatrosu eşsiz bir oyuncu potansiyeline sahip. Ülkenin ciddi sinema altyapısından beslenmiş, tecrübeli bir ekip var. Çevrenin sessiz olması, sesli çekim imkanı yaratıyor; bölgeden ekibe katılan figüranların yerel ağızla konuşması da dizinin inandırıcılığını artırıyor.
Makedon Türk Tiyatrosu’ndan bir hoca gelip oyunculara yerel ağızları öğretiyor. Bu arada “Ufunet (sıkıntı) bastı”, “Tükürüğüm kuruyana kadar dön gel” gibi yerel söz ve deyimler senaryoya sızıyor.

“Define peşindeler”
Set kurulunca köyün ahalisi şaşırmış önce; hatta ekip, çekim için Sütçü Ramiz’in evinin temelini birkaç metre kazmak zorunda kalınca bu, çevrede bir dedikoduya yol açmış; ekibin aslında Osmanlı’dan kalma bir defineyi bulmak için geldiği, TV çekimi bahanesiyle elde harita köyü kazdığı söylentisi yayılmış.
Zamanla diziyle bölgeye canlılık gelince ve birçok genç sette iş bulunca herkes ekibi benimsemiş.
Halen dizinin 100 kişilik set ekibinin yarısından fazlası Manastır çevresinden gelenlerden oluşuyor.
Manastır’daki büroda tercümanlar çalışıyor. Kostüm atölyesinde terziler harıl harıl kıyafet dikiyor. Prodüksiyon ekibi gelip giden oyuncuların, heyetlerin uçak-yatak operasyonu için seferber... Diziye oyuncu veren çevre köylerden Budaklar ve Kanatlar köylüleri ciddi ciddi rekabet ediyor.
“Makyözlerimiz Sırp.... Oyuncularımızın çoğu Makedon” diyor Serdar Akar, “Film çekilirken Yugoslavya’yı yeniden birleştirmiş gibi oluyoruz.”

Ziyaretçi akını
Türk oyunculara gelince... Onlar burayı ev bellemişler son bir yıldır. Bir kısmı otel hayatından sıkılıp ev tutmuş. Boş zamanı değerlendirmek için dil kursuna yazılanlar olmuş.
Başroldeki Erdal Özyağcılar’ın Manastır’daki evinde kurduğu turşular, pişirdiği arnavutciğerleri nam salmış.
Yörenin etli yemeklerini ağır bulunca Türkiye’den seyyar mutfak getirmişler.
O yemeğe buyur edildik biz de... Ve öğrendik ki seti ziyaret için herkes sıradaymış. Dizi başladığından beri bölgeye gelen turist sayısı yüzde 70 artmış. Son ziyaretçileri arasında diziyi kaçırmadan izlediğini söyleyen ve “600 yıl bir arada yaşayan milliyetleriz. Siz bunu yaşatıyorsunuz” diyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Çevik Bir gibi isimler var.

Ekipte Rumelili yok
Turizm şirketleri kendilerine danışmadan gazete ilanlarındaki tur programlarına “Elveda Rumeli setini ziyaret” diye yazıyormuş. Her gün tur şirketleri arayıp randevu istiyormuş. Ama işler aksamasın diye turist kabul edemiyorlarmış. Bu yasağı delen bir Giresunlu teyze geçenlerde çekimin tam ortasında sete dalıp başroldeki Berrak Tüzünataç’a “Aynı derenin paliğiyuz senle” diye sarılıvermiş.
Türkiye’de ne çok Rumelili olduğunu ve onlarda ata toprağına nasıl bir özlem bulunduğunu bu diziyle daha iyi anlamışlar.
İşin ilginç yanı dizinin as kadrosunda Rumelili olmaması... Yönetmen Trabzonlu... Yapımcı Yörük... Senarist Sivaslı...
Bir hissiyatı koklamak için o hissiyatın toprağında doğmak gerekmiyor illa...

SENARİST ALİCAN YARAŞ

Osmanlı’nın damındaki kemancı
Dizinin senaristi Alican Yaraş da sette... Yılmaz Karakoyunlu’nun danışmanlığında ve iki asistanla birlikte yazdığı senaryoyu “Damdaki Kemancı”dan esinlenerek tasarlamış. Olaylara insancıl yaklaşan, kızlarına düşkün bir baba figürünü Osmanlı’ya taşımak istemiş. Orijinal eserde Rusya’da bir Yahudi olan kahraman, 19’uncu yüzyıl sonunda Türklerin azınlıkta kaldığı bir Rumeli kasabasında yeniden doğmuş.
Kaymakam Dilaver tiplemesi de dönemin İttihatçı, idealist bir kaymakamının, Tahsin Uzer’in anılarından doğmuş.
Dizi halen 1899 yılında... Balkanlar’ın -her zamanki gibi- kaynadığı bir dönem...
Dizinin önümüzdeki sene de devam edip Balkan Harbi’ne dek uzanması öngörülüyor. Gidişata göre üçüncü sezon, Sütçü Ramiz’in göçü ile başlayabilir. Rumeli Türklerinin çoluk çocuk Anadolu’ya göçtüğü sahne bile Yaraş’ın aklında...

Filler tepişirken...
19’uncu yüzyıldan bir Rumeli köy öyküsünün bugün herkesçe sevilmesinin sırrı ne?
“Çünkü insani, sıcak bir öykü anlatıyoruz” diyor Yaraş, “Büyük olaylar yok, birbirini seven sıradan insanların gündelik aile hayatları var. Samimiyet değiyor insanlara... Seyirci bu dizide unuttuğumuz değerleri buldu ve sevdi.”
Bütün ailenin güne birbirine tek tek “Günaydın” diyerek başlaması, Ramiz’in gayrimüslim komşuları aç kalmasın diye kapılarına süt bırakması ya da camide herkese komşusunu ayırt etmeden sevmeyi öğütlemesi seyircide iz bırakıyor.
Yaraş diyaloglarda olumlu mesajlar vermeye çalıştıklarını belirtiyor:
“Farklı kökenden insanların bir arada yaşayabileceğini gösteriyoruz. İnanç farklılığı yüzünden kavganın manasızlığını işliyoruz. Balkanlar’da olup bitenler, filler ve çimenler hikayesi... Filler tepişirken, olan bir arada yaşayan insanlara oluyor.”

Fidan bebek
Dizideki mesajların yerine ulaştığını gelen mektuplardan anlıyorlar.
Bir bölümde dul bir kadın yeniden evlenmek istediğinde çocuklarının itirazıyla karşılaşıyordu. Ramiz’in
“O sizin babanızın yerini tutacak, sizi sevip sayacak” demesiyle çocuklar ikna oluyordu. Diziyi seyreden aynı durumdaki bir kadın yolladığı mesajda “Oğlum diziyi seyredince evlenmeme izin verdi” diye yazmış.
Bir başka mesaj, Kalkandelen köyünün eski sakinlerinden gelmiş. Sırpların katliam yaptığı köyden sağ kurtulan ve soyu devam ettirsin diye memlekete yollanan tek “fidan”ın torunları, dizideki Hüsmen bebekte atalarının hatırasını bulmuşlar.
Şimdi, Rumeli’ye bir asır evvel “elveda” deyişlerini bu diziyle anıp
yad ediyorlar.

Yönetmen Serdar Akar çekimler sırasında, sahra hastanesinde.

Dizinin oyuncu kadrosu Manastır Epinal otelin restoranında.

Dizinin figüranları çekim için bekliyor.
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

Alex'ten müthiş gollük paslar

Yok canım, Fenerbahçe'nin 10 numarasından söz etmiyorum. Elveda Rumeli'de "10 numara" oyunculuk performansı sergileyen Alex rolündeki Ertan Saban'a dikkat çekmek istiyorum. Pek çok kadının sadece Alex'i izlemek için pazartesi geceleri atv ekranları karşısına geçtiği kulağıma çalınmıştı. Diziyle ilgili forum sitelerine girince ne göreyim? Oyuncu Alex'in karizması, futbolcu Alex'i çoktan gölgede bırakmış. Elveda Rumeli'de Müslüman kızı Zarife'ye aşkı yüzünden sürgün edilen Hıristiyan genci Alex rolünde izlediğimiz Ertan Saban yakışıklılığıyla gönülleri fethetmesinin yanı sıra usta işi oyunculuğuyla da göz kamaştırıyor. Daha önce Savcının Karısı dizisinde "Dursun" ve Sağır Oda'da "Nogayhan" karakterlerini canlandırırken izleyicilerin dikkatini çekmeyen Saban, Elveda Rumeli dizisindeki en inandırıcı karakterlerden biri. Sanırım bunu, o coğrafyada büyümesine ve Üsküp Devlet Konservatuarı'nı bitirmiş olmasına borçlu. Elveda Rumeli biter bitmez Ertan Saban'ı bir yerli dizinin başrolünde göreceğimizi söylemek ise sanırım kahinlik olmaz. Elveda Rumeli pek çok ödül ve övgüye layık görüldü. Ama ben bir de Milli Eğitim Bakanlığı ödülü bekliyorum. Zira dizi, bugüne kadar pek çok kampanyayı gölgede bırakacak bir "eğitim seferberliğini" gizliden gizliye yürütmekte. Alex, köyün miniklerine güç şartlar altında din, dil, ırk farkı gözetmeksizin ders veriyor. Bu arada tüm cinliğine rağmen "köyün delisi" muamelesi gören Mahmut da Sütçü Ramiz ve kızlarına okuma yazma öğretmeye başladı. Ramiz de kızları gibi okumaya gönüllü oldu. 120 yıl sonra bile kızlarını okula göndermeyenlere inat... Son bölümde Sütçü Ramiz'in, Deli Mahmut'a sırf kendisine iki harf öğrettiği için gösterdiği saygı ise her türlü takdiri hak edecek türdendi.
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:17 pm

Kötünün en kötüsü kim?
Kötü ve acımasız karakterler, dramatik kurgunun vazgeçilmez öğeleridir. Kötüyü oynamak ise zor ve zahmetlidir. Zira insanlara iki tür duyguyu yaşatmak zordur. Birincisi güldürmek, ikincisi de nefret ettirmek. Kötü karakterler aslında dramaların "asist kralları" dır. Zira bir film, oyun ya da dizide kötü karakterler ne denli inandırıcı olursa, iyi karakterlerin doğruluğu, iyiliği ya da kahramanlığı o denli öne çıkar. Yani kötülük, aslında iyiliğin göze daha fazla batmasını sağlayan bir kontür çizgisi, bir gölge efektidir. İşte bu nedenle yerli dizilerin gizli kahramanları kötülerdir. Onlar ne kadar iyiyse, dizinin dramatik kurgusu o denli güçlenir ve inandırıcılık katsayısı da o oranda artar.

Peki yerli diziler arasında kötü karakterlerin en kötüsü, yani bir başka deyişle "oyuncuların en iyisi" kim?
Ben listeyi alfabetik sırayla aşağıya çıkarıyorum.
Gerçek sıralamayı ise size bırakıyorum.

Pars: Narkoterör - Mehdi (Atilla Olgaç)

Yaprak Dökümü - Ferhunde (Deniz Çakır)

Genco - Cüneyt (Enis Arıkan)

annem- İbrahim (Erdal Bilingen)

Yaprak Dökümü - Kaynana Cevriye (Güler Ökten)

Menekşe ile Halil - Mustafa (Hasan Küçükçetin)

Gazi - İlter (İştar Göksever)

Elveda Rumeli - Dimitri (Luran Ahmeti)

Kurtlar Vadisi - İskender Büyük (Musa Uzunlar)

Elveda Rumeli - Abdül (Recep Özgür Dereli)

Köprü - Ali Maruf (Tolga Evren)

Parmaklıklar Ardında - Gülten (Zehra Alptürk)
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

Elveda Rumeli' izdihamı

Atv'nin sevilen dizi filmi 'Elveda Rumeli' oyuncuları, Kırklareli'nde düzenlenen Karagöz ve Kakava Kültür Şenlikleri'nde büyük ilgiyle karşılaştı. Oyuncular senaryoyla ilgili soruları yanıtlamak istemedi.

Kırklareli'nde organize edilen Karagöz ve Kakava Kültür Şenlikleri'ne, atv'nin beğeniyle izlenen dizi filmi "Elveda Rumeli" ekibi katıldı. Büyük bir sevgi seliyle karşılanan ekipteki oyuncular arasında, dizide "Fatma" rolündeki Şebnem Sönmez, "Vahide"yi canlandıran Berrak Tüzünataç, "Terzi Hasan"a hayat veren Tuna Orhan, "Yüzbaşı Ahmet Ekrem" rolündeki Mahir İpek ve "Aleks"i oynayan Ertan Saban vardı. Etkinlik çerçevesinde düzenlenen söyleşiye katılan oyuncular, dizi hakkında merak edilen soruları yanıtladı. Bir izleyicinin "Dizi ne kadar sürecek" sorusunu Şebnem Sönmez, "Ölünceye kadar oynayacağız" diye yanıtladı. İzleyicilerin en çok merak ettikleri ise dizinin Makedonya'nın dışında bir yerde devam edip etmeyeceği ve Aleks ile Zarife'nin kavuşup kavuşmayacağı oldu.

FOTOĞRAF ÇEKTİRME YARIŞI

Oyuncular bu soruların yanıtlarını kendilerinin değil senaristlerin bildiğini söyledi. İzleyiciler, söyleşi öncesi ve sonrası, dizideki oyuncularla hatıra fotoğrafı çektirmek ve imza almak için birbirleriyle yarıştı.
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

Kim daha iyi sektiriyor?
atv'nin Avrupa Futbol Şampiyonası tanıtımlarında top sektiren ünlüleri keyifle izliyoruz. atv ekranının tanıdık isimleri, futbol topuyla hünerlerini sergiliyorlar. Aslında top filan sektirdikleri yok tabii... Onlar sadece "hareket çekiyorlar" ve daha sonra dijital efektler yardımıyla top, o karelere ustaca yerleştiriliyor. Bilen bilir, bu köşenin yazarı spor alanında da uzun süre kalem oynatmış bir TSYD üyesidir. Bu nedenle olayın "teknik" tarafını analiz etmekte de yetkindir. Peki spor yazarı gözüyle atv ekranının topa en yatkın ismi kim? Parmaklıklar Ardında'nın acımasız gardiyanı Zehra Alptürk, copla sektirme yaptığı için onu "endirekt serbest vuruşla" cezalandırıyorum. Son volesi ise topu kaleye gönderme kaygısından ziyade, mahkumu hücreye tıkmak için savrulmuş gibi... Bunlar spor sahalarında görmek istemediğimiz hareketler! Kadının Gücü programının sunucusu İpek Tuzcuoğlu'nun düzenli spor yaptığını biliyorum. Ama belli ki futbol topuyla arası pek iyi değil. Dizinde top sektirirken yaptığı hoplama hareketleri, futboldan daha çok zeybek oynuyormuş hissi yaratıyor. Savurduğu vole ise ancak "Televole" programında değer bulabilir! Kadın Olmak programının sunucusu Berna Laçin ise, Sergen ya da Alex gibi 10 metrekare alanda top çeviren "tembel" futbolcu sınıfına giriyor. Zira elinde örgüsüyle topu oturduğu yerde sektirip, son şutu da yine iskemle üzerinde atıyor. Eğer futbolda ofsayt diye bir kural olmasaydı, Berna ceza sahasına atacağı bir koltuk üzerinde gol krallığına koşardı! Hepsi Grubu'nun futbola yatkınlığı ise parmak ısırtacak türden. Kızlar enfes top çeviriyorlar. Hele "top üçlemesi" şeklindeki bir göğüs istopu hareketi var ki, bence ağır gösterimde sürekli tekrarlanmalı!.. Tanıtımlarda topun en fazla yakıştığı isim ise hiç kuşkusuz Elveda Rumeli'nin Mustafa'sı Tolgahan Sayışman. Belli ki zamanında topla iyice haşır neşir olmuş. Estetik, sürat ve zarafeti birleştiren enfes bir top tekniği var. Son vuruşu bana Beckham volelerini anımsattı. Elveda Rumeli'de idamdan kurtulabilirse, transferin gözde ismi olur!..
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:18 pm

Elveda Rumeli sezona dans ve eğlence ile veda etti

atv'nin en çok izlenen dizilerinden 'Elveda Rumeli' önceki akşam Kuruçeşme Divan Restaurant'ta gerçekleşen davetle sezona ara verdi. Oyuncular bir yılın yorgunluğunu göbek atıp, halay çekerek atarken, gece boyunca Rumeli türküleri seslendirildi. Başrol oyuncusu Erdal Özyağcılar'ın danslarıyla damgasını vurduğu eğlencede atv yöneticileri de oyuncuları yalnız bırakmadı.

İz bırakan bir dizi

Dizinin uygulayacı yapımcısı Adam Film'den Serdar Akar, Tarkan Karlıdağ ve senarist Alican Yaraş'ın yanı sıra atv Genel Müdürü Fatih Edipoğlu'nun da katıldığı gecede Edipoğlu, "Elveda Rumeli' iz bırakan bir dizi oldu. Balkanlar'da neler olduğunu bu dizi çok güzel bir üslupla anlatıyor" dedi.

Herkesin neşesi yerinde

Oyuncuların tam kadro katıldığı veda gecesinde önce dizinin sezon finali izlendi arkasından da oyuncular Rumeli türküleri eşliğinde halay çekti.
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

Elveda değil, şimdilik hoşçakal

Bana göre bu sezonun "olay" dizisi Elveda Rumeli'dir. Bugüne kadar ihmal edilmiş bir coğrafyada, unutulmuş bir tarihin ve her nedense hak ettikleri kadar dikkate değer bulunmamış, hatta "muhacir" denilip, duyguları örselenmiş insanların hikayesini "tarih dersine" dönüştürdükleri, üstelik bunu yaparken de ucuz ve ağdalı hamaset yerine, nahifliği, doğallığı ve doğruluğu tercih ettikleri için... Tarkan Karlıdağ ve Serdar Akar aslında iyi mi yaptılar, kötü mü bilemiyorum. Zira çıtayı öyle bir yere koydular ki, bir daha altından geçmemek için çok daha fazla ter dökmek zorunda kalacaklar. Elveda Rumeli eskiyi anlatırmış gibi yapsa da aslında bugünün politikacıları ve diplomatları için bir "tarih laboratuvarı" kurdu. Bugün Makedonya ve Kosova'nın bağımsızlığı, bölgede yeni bir doğum sancısı yarattı. Türkiye, 120 yıl sonra Kosova'da bayrağını gösterirken, dini ve etnik rahatsızlıklar arttı. Bölgedeki fitnecileri, ayrımcıları, istismarcıları, Pürsıçan'ın köy kahvesinde papaz ile imam, Sırp ile Türk, Hıristiyan ile Müslüman arasında geçen o sıcak ve "insana yaraşır" sohbetleri yeniden izlemeye davet ediyorum. Keşke imkan olsa da çatlakları birleştirecek bu zamkı tüm o coğrafyaya boca edebilsek... Elveda Rumeli, sıra ailesini ve sevdiklerini korumaya geldiğinde alelâde bir sütçünün bile nasıl "halk kahramanına" dönüştüğünü sezon finalinde anlattı. Ne mutlu bize ki, Anadolu ve Rumeli toprakları hâlâ "kahraman yaratacak kadar" bereketli...
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

'Elveda Rumeli' zirvede

atv'nin reyting rekorları kıran dizi filmi "Elveda Rumeli," geleneği bozmadı. Sevilen yapım, 2 Haziran Pazartesi akşamı yayınlanan sezon finali bölümüyle AB sosyo ekonomik statüde birinci oldu. "Elveda Rumeli," yüzde 11.70 reyting ve yüzde 30.60 izlenme payıyla tüm rakiplerini geride bırakarak en çok izlenen program oldu.
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

Bana göre bu sezonun "olay" dizisi Elveda Rumeli'dir. Bugüne kadar ihmal edilmiş bir coğrafyada, unutulmuş bir tarihin ve her nedense hak ettikleri kadar dikkate değer bulunmamış, hatta "muhacir" denilip, duyguları örselenmiş insanların hikayesini "tarih dersine" dönüştürdükleri, üstelik bunu yaparken de ucuz ve ağdalı hamaset yerine, nahifliği, doğallığı ve doğruluğu tercih ettikleri için... Tarkan Karlıdağ ve Serdar Akar aslında iyi mi yaptılar, kötü mü bilemiyorum. Zira çıtayı öyle bir yere koydular ki, bir daha altından geçmemek için çok daha fazla ter dökmek zorunda kalacaklar. Elveda Rumeli eskiyi anlatırmış gibi yapsa da aslında bugünün politikacıları ve diplomatları için bir "tarih laboratuvarı" kurdu. Bugün Makedonya ve Kosova'nın bağımsızlığı, bölgede yeni bir doğum sancısı yarattı. Türkiye, 120 yıl sonra Kosova'da bayrağını gösterirken, dini ve etnik rahatsızlıklar arttı. Bölgedeki fitnecileri, ayrımcıları, istismarcıları, Pürsıçan'ın köy kahvesinde papaz ile imam, Sırp ile Türk, Hıristiyan ile Müslüman arasında geçen o sıcak ve "insana yaraşır" sohbetleri yeniden izlemeye davet ediyorum. Keşke imkan olsa da çatlakları birleştirecek bu zamkı tüm o coğrafyaya boca edebilsek... Elveda Rumeli, sıra ailesini ve sevdiklerini korumaya geldiğinde alelâde bir sütçünün bile nasıl "halk kahramanına" dönüştüğünü sezon finalinde anlattı. Ne mutlu bize ki, Anadolu ve Rumeli toprakları hâlâ "kahraman yaratacak kadar" bereketli...
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:19 pm

Rumelili işadamlarından 'Elveda Rumeli'ye plaket

Rumelili İşadamları Derneği, atv'nin reyting rekortmeni dizisi 'Elveda Rumeli'ye teşekkür plaketi verdi. Önceki akşam Topkapı Sarayı'nda düzenlenen ödül törenine, dizinin tüm kadrosuyla birlikte sanat ve politika dünyasından ünlü isimler katıldı. İstanbul Valisi Muammer Güler de konuklar arasında yer aldı. Rumeli türkülerinin söylenip, danslarının yapıldığı gecede dizinin 'Sütçü Ramiz'i Erdal Özyağcılar sahneye çıkıp türkülere eşlik etti.

MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:19 pm

Bu bize yapalır mı? Ramiz, böyle yere yıkılır mı? Aylardır büyük bir merak ve ilgiyle izlediğimiz 'Elveda Rumeli'de gerçekten hiç beklemediğimiz bir sezon finali yaşadık. Zaten son haftalarda moralimiz iyiden iyiye bozulmuştu. Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde nasıl yavaş yavaş parçalandığını bu kez tarih kitaplarından okumuyor, ekrandan izliyorduk.

İÇİMİZE İŞLEDİ
Sütçü Ramiz ve ailesini temel alan senaristler, aslında 'Hatırla Sevgili'deki mantıkla ilerlediler dizi boyunca... Ramiz ve ailesinin acılarını, sevinçlerini, mutluluklarını ve sıkıntılarını izlerken bir yandan da koca bir imparatorluğun nasıl adım adım yıkılmaya doğru gittiğini gördük. Son bölümlerdeki çeteler, İhtiyat ve Terakkiciler'in hanedanlıkla çatışmaları kurgunun içine yedirilmiş tarihi gerçekleri taşıdı ekranlara. Aynı 'Hatırla Sevgili'de olduğu gibi bildiğimiz gerçekler vücut bulunca daha bir merakla takip ettik bu yapımı. Mizahın dozu hiç kaçırılmadı. Aleks ve Zarife'nin aşkı, Mustafa ve Vahide'nin kavga-dövüş ilişkisi... Hepsine alışmıştık bir yerde... Ama dizinin sezon finali içimize işledi. Kara Kalpaklı'nın korktuğu dedikodularını bastırmak için Tıbbiyeli Mustafa'nın yerine geçen Sütçü Ramiz, kendini resmen ateşe attı. Başta amacı ölüme yürümek değildi belki ama bir köyü kurtarmak için bunu da göze aldı. Erdal Özyağcılar yine eline su dökülmeyecek bir oyunculuk sergiledi. Kızlarıyla vedalaştığı dakikalar gözyaşlarımı zor tuttum.

MUCİZE OLACAK
Ama acının içinde her zaman mutluluk barındıran bu diziye böyle bir sezon finali yakışmadı. Çünkü derin bir umutsuzluğa saldılar hepimizi. 1897'de 3 kurşun yiyen bir adamın sağ kalma şansı nedir ki? Sütçü Ramiz, önümüzdeki sezon bizimle olursa gerçekten hepimiz için bir mucize olacak...
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:20 pm

Kötü adam olursam soyunurum!

Elveda Rumeli’deki Sütçü Ramiz rolü de dahil olmak üzere genellikle sevecen, sıcak baba rollerinde oynayan Erdal Özyağcılar, artık bu durumdan sıkılmış. Usta oyuncu kötü adamı oynamak kaydıyla soyunabileceğini bile söyledi.

Kanal D’de Güneri Civaoğlu’nun ’Şeffaf Oda’ programına konuk olan usta oyuncu Erdal Özyağcılar, artık iyi adam rollerinden sıkılmış.

Özyağcılar, bu durumu biraz da espriye vurarak, oynayacağı kötü adam rolünde soyunup sevişebileceğini bile söyledi ve yönetmenlere şu çağrıda bulundu:

"Artık baba oynamak istemiyorum. herkese söylüyorum. Yönetmenlerin bulunduğu cafelere git diyorlar bana ve gideceğim. Kötü adam oynamak istiyorum, baba oynamak istemiyorum. Hatta şöyle bir şey de söyleyeyim; sınırlı sorumlu soyunabilirim, sınırlı sorumlu sevişebilirim. Kötü adam oynamak kaydıyla. Ağır bir kötü adam, akılda kalıcı bir kötü adam..."
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:20 pm

Haftanın her günü büyük ilgiyle takip edilen diziler, ne zaman bitecek? Seneye hangi diziler sürecek?.

Son zamanlarda yaşanan dizi furyası, yaz aylarının gelmesiyle bitiyor. Kimi dizilerin eski bölümleri yazın da yayınlanmaya devam ederken, kimi yapımcılar ise heyecanı bir dahaki sezona saklamayı tercih ediyor. Hal böyle olunca da adeta dizi bağımlısı olan vatandaşa, "Yazın ne izleyeceğim?" diye kara kara düşünmek düşüyor. Kanallar, hangi dizilerin tekrarlarının yaz ekranında yayınlanmasına karar verir bilinmez ama biz sizler için hangi dizinin önümüzdeki sezon devam edip etmeyeceğinin yanıtını veriyoruz...

Elveda Rumeli devam

Başrollerinde Erdal Özyağcılar ve Şebnem Sönmez'in rol aldığı 'Elveda Rumeli' dizisi, önümüzdeki sezon ekranda olacak. atv'nin reyting rekortmeni dizisinin yeni bölümlerinde Pürsıçan yine heyecanlı...

MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:21 pm

Santırcıoğlu, hocalarından çok çekmiş
atv'deki Elveda Rumeli dizisinde Hatice'yi oynayan Gülçin Santırcıoğlu, mezun olduğu konservatuardaki hocalarının tutumunu eleştirdi.

Kanal D'de Güneri Civaoğlu'nun Şeffaf Oda programına konuk olan Elveda Rumeli dizisinin oyuncusu Gülçin Santırcıoğlu, konservauardaki hocalarından dert yandı.

9 Eylül Üniversitesi'nde şan eğitimi alan Gülçin Santırcıoğlu, okulda okurken kısa filmlerde rol aldığını ve eğitimi devam ederken dahi hiç bir zaman Devlet opera ya da tiyatrosunda olmayacağı kararını verdiğini söyledi. Santırcıoğlu, bu nedenle de oyunculuk ve müziği ayrı ayrı yapmaya devam ettiğini anlattı.

Programda, yurtdışındaki bazı sanat okullarında öğrencilerin çıplak ayakla ya da terlikle dolaştıklarının konuşulduğu ve bunun eşitlik duygusunu güçlendirmek amaçlı yapıldığı yorumları üzerine Santırcıoğlu, kendi okulunda yaşadığı sürece gönderme yaparak konservatuardaki tutumu eleştirdi.

Santırcıoğlu, "Eşitlik bir tek çıplak ayakla olmuyor. Ben konservatuarda sorunlu zamanlar geçirdim, gerek hocalarımdan, gerek yine hocalarımdan... O yüzden de eşitliğin biraz kafada olması gerektiğini düşünüyorum ama mutlaka apayrı, bizim bilmediğimiz güzel bir sistemdir oradaki" diye konuştu.
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:22 pm

ailesi istememiş
Son dönemde Elveda Rumeli dizisindeki rolüyle dikkatleri çeken Berrak Tüzünataç, ailesinin oyunculuk işine bir heves olarak baktığını, onları dizi sayesinde artık ikna edebildiğini söyledi.

Kanal D’de Güneri Civaoğlu’nun Şeffaf Oda programına konuk olan Berrak Tüzünataç, ailesinin oyuncu olmasını zor kabullendiğini söyledi.

Aslında İşletme mezunu olan Tüzünataç, bir dönem CNNTURK’te staj yapmış ve gazetecilik, programcılık yapmayı denemiş. Bir ara Number 1 TV’de haber sunan ve daha sonra Yılmaz Erdoğan’ın ’Organize İşler’ filmindeki ufak bir rolüyle sinemaya adım atan Tüzünataç, tekstil firmalarında da staj yapmış ve bir dönem tasarımcı olmak istemiş.

Yaptığı tüm bu işlerin ailesinin isteğiyle oluştuğunu anlatan Tüzünataç, "Ailemin bu işi yapmayayayım diye uğraşları sonucu yaptığım denemelerdi onlar. Onlar hakikaten bu diziye kadar ’Herhalde bırakır belli bir süre sonra’ filan diye düşünüyorlardı. Ailemi bu işi yapmak konusunda ancak ikna edebildim aslında. Sadece insanları değil kendi ailemi bile, bu işi yapmak konusunda ısrarlı olduğuma ancak ikna edebildim bu diziyle birlikte" diye konuştu.

Tüzünataç, annesinin oyuncu olmak istediğini söylediğinde ’Sen onların nasıl yaşadığını biliyor musun?" diye karşı çıktığını anlattı.
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

ELVEDA RUMELİ SEZONA DANS VE EĞLENCE İLE VEDA ETTİ

atv'nin en çok izlenen dizilerinden 'Elveda Rumeli' önceki akşam Kuruçeşme Divan Restaurant'ta gerçekleşen davetle sezona ara verdi. Oyuncular bir yılın yorgunluğunu göbek atıp, halay çekerek atarken, gece boyunca Rumeli türküleri seslendirildi. Başrol oyuncusu Erdal Özyağcılar'ın danslarıyla damgasını vurduğu eğlencede atv yöneticileri de oyuncuları yalnız bırakmadı.

İZ BIRAKAN DİZİ

Dizinin uygulayacı yapımcısı Adam Film'den Serdar Akar, Tarkan Karlıdağ ve senarist Alican Yaraş'ın yanı sıra atv Genel Müdürü Fatih Edipoğlu'nun da katıldığı gecede Edipoğlu, "Elveda Rumeli' iz bırakan bir dizi oldu. Balkanlar'da neler olduğunu bu dizi çok güzel bir üslupla anlatıyor" dedi.

HERKESİN NEŞESİ YERİNDE

Oyuncuların tam kadro katıldığı veda gecesinde önce dizinin sezon finali izlendi arkasından da oyuncular Rumeli türküleri eşliğinde halay çekti.
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

Elveda Rumeli ekibi Kırklarelililerle buluştu

18.’nci Kırklareli Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali’nin en çok merak edilen, en çok beklenen etkinlikleri arasında yer alan “Elveda Rumeli” dizisi ekibinin söyleşi ve imza günü etkinliği dün ilimiz Festival Alanı’nda gerçekleştirildi. Türk televizyonlarının son dönemlerdeki en çok izlenen yerli dizisi olma özelliğini taşıyan “Elveda Rumeli”nin oyuncuları, yapımcısı, senaristi ve yönetmeni, Kırklarelili sevenleri ile buluştu.

Oyuncular; Şebnem Sönmez, Tuna Orhan, Mahir Ipek, Berrak Tüzünataç, Ertan Saban, Yapımcı; Tarkan Karlıdağ, Senarist; Ali Can Yaraş, Özge Efendioğlu, Sanat Yönetmeni; Yavuz Fazlıoğlu ve Yönetmen; Serdar Akar, saat 18.00’de Festival Alanı’nda bulunan sahne önünde sevenleri ile bir araya geldi.

Belediye Başkanı Cavit Çağlayan, yaptığı konuşmasında; “Festival kapsamında ilimize gelen “Elveda Rumeli” ekibini aramızda görmekten dolayı çok mutluyuz. Son dönemlerin en beğenilen yerli dizisi Elveda Rumeli ekibini halkımızla buluşturmak da ayrı bir mutluluk elbette. Işim gereği benim de izlediğim tek dizi Elveda Rumeli dizisi. Şimdi ekip sizlerden gelen soruları yanıtlayacak” dedi.

Dizi oyuncularını görmek için sahnenin etrafını saran vatandaşlar, oyuncuları göremeyince güvenlik görevlileri ile de tartıştılar. “Bu bir imza ve söyleşi etkinliği. Eğer oyunculara yakın olamayacaksak, bunun ne anlamı var” diyerek tepkilerini gösteren vatandaşlar, “Elveda Rumeli” ekibine daha yakın olmak istediklerini belirttiler.

Büyük bir sevgi seli ile karşılanan ekip, ilk olarak vatandaşlardan gelen soruları cevapladı. Dizi ile ilgili sorulara “Dizide ne gibi gelişmeler olacak bizler de bilmiyoruz” diyerek cevaplayan ekip, soruların ardından sahneye çıkarak halkı selamladılar. Oyuncu Şebnem Sönmez yaptığı kısa konuşmasında, diğer oyucuların da selamlarını getirdiğini belirterek; “Özellikle Erdal Özyağcılar, aranızda bulunamadığı için duyduğu üzüntüyü dile getirmemi istedi. Hepinize sevgilerini sundu” dedi.

Ekip daha sonra hayranlarına imza dağıttı. Büyük bir ilgiyle karşılaşan “Elveda Rumeli” dizisinin oyuncuları, Kırklareli’nde bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:23 pm

'Elveda Rumeli' izdihamı

Murat SAVAŞ / SABAH

atv'nin sevilen dizi filmi 'Elveda Rumeli' oyuncuları, Kırklareli'nde düzenlenen Karagöz ve Kakava Kültür Şenlikleri'nde büyük ilgiyle karşılaştı. Oyuncular senaryoyla ilgili soruları yanıtlamak istemedi..

Kırklareli'nde organize edilen Karagöz ve Kakava Kültür Şenlikleri'ne, atv'nin beğeniyle izlenen dizi filmi "Elveda Rumeli" ekibi katıldı. Büyük bir sevgi seliyle karşılanan ekipteki oyuncular arasında, dizide "Fatma" rolündeki Şebnem Sönmez, "Vahide"yi canlandıran Berrak Tüzünataç, "Terzi Hasan"a hayat veren Tuna Orhan, "Yüzbaşı Ahmet Ekrem" rolündeki Mahir İpek ve "Aleks"i oynayan Ertan Saban vardı. Etkinlik çerçevesinde düzenlenen söyleşiye katılan oyuncular, dizi hakkında merak edilen soruları yanıtladı. Bir izleyicinin "Dizi ne kadar sürecek" sorusunu Şebnem Sönmez, "Ölünceye kadar oynayacağız" diye yanıtladı. İzleyicilerin en çok merak ettikleri ise dizinin Makedonya'nın dışında bir yerde devam edip etmeyeceği ve Aleks ile Zarife'nin kavuşup kavuşmayacağı oldu.
FOTOĞRAF ÇEKTİRME YARIŞI
Oyuncular bu soruların yanıtlarını kendilerinin değil senaristlerin bildiğini söyledi. İzleyiciler, söyleşi öncesi ve sonrası, dizideki oyuncularla hatıra fotoğrafı çektirmek ve imza almak için birbirleriyle yarıştı.
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:23 pm

MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:24 pm

Elveda Rumeli elveda...

Yıl 1899... Manastır etrafında 1 Osmanlı köyü... Balkan harbinin ayak sesleri duyulmakta. Sütçü Ramiz Efendi , bu kargaşa arasında ailesinin geçimini sağlamakta zorlanmaktadır. Eylülde ekrana gelecek 'Elveda Rumeli', Osmanlı'nın son yıllarına da ayna tutacak. Dizinin başrollerinde Erdal Özyağcılar, Şebnem Sönmez ve Hande Subaşı oynuyor. Yönetmeni ise Serdar Akar.
Elveda Rumeli"... Sütçü Ramiz Efendi ( Erdal Özyağcılar ), Hanımı Fatma ( Şebnem Sönmez) ve 5 kızı ile üç damat adayının çevresinde gerçekleşen trajikomik olayların konu alındığı enfes bir dönem dizisi.

Dizinin tanıtımlarını izledim ve ağzım bir karış açık kaldı. Bizim Yabancı Damat'ın "Kahraman" ı bu kez Antep şivesinden Rumeli şivesine öyle güzel bir geçiş yapmış ki, insan kulaklarına inanamıyor. Hele dizinin çekildiği etkileyici coğrafya yok mu?.. İlk kez bir diziye fon oluşturan Manastır'ın (Bitola) 100 yılı aşkın süredir özenle korunmuş tarihi dokusu ekran başındakilerin nefeslerini kesecek.

Dizinin tüm çekimleri Makedonya'da gerçekleştiriliyor. Makedonya'da Türkçe eğitim veren konservatuardaki tiyatro sanatçıları da oyuncu kadrosuna dahil edilmiş. Böylelikle dizinin "inandırıcılığı" kat be kat artıyor. 1899 yılında Pürsıçan (Bu sevimsiz ismin nereden geldi bilinmiyor) kasabasında yaşayan bir Türk ailesinin, sonunda zorunlu göç ile sonuçlanacak öyküsünü anlatan "Elveda Rumeli"nin arka planında görünecek köylüler için de bölgedeki Türk köylerinde yüzlerce portre fotoğrafı çekilmiş ve uygun figüranlar seçilmiş. Ayrıca döneme uygun 300'den fazla kostüm tasarlanmış.

Olayların geçtiği dönem, Atatürk'ün öğrencilik yıllarını ve orada tanıştığı Elena ile büyük bir aşk yaşadığı, ve İttihat ve Terakki hareketinin filizlndiği, Jöntürkler'in ilk siyasi feyizlerini aldıkları dönemi de içine alıyorYönetmen Serdar Akar, dizinin arka planndaki siyasi manzarayı aktarırken , Mustafa Kemal ve Enver Paşa'yı da gözümüze değdirecek.
"Elveda Rumeli" 1800'lü yılların sonunda Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküş sürecini anlatıyor gibi görünüyor.Gerçekte bugünün Türkiye'sine atıfta bulunmayı da ihmal etmiyor Etnik kökenleri farklı halkların huzur ve dostluk içinde yaşarken nasıl siyasi oyunlara alet edilip, birbirlerine düşman edildiğinin de altını çiziyor. Dizi bu yönüyle "birleştirici mesaj vermeyi amaçlayan" ciddi bir misyon da üstleniyor. Bilindiği üzere, Rumeli'de Bulgar, Sırp, Ulah, Pomak, Çingene, Arnavut, Yunan ve Türk halkları bir arada dostça yaşıyordu. Ama önce Bulgar Harbi ve ardından Birinci Dünya Savaşı ile bölge kan ve baruta bulandı. Milliyetçiliğin tetiklenmesi ve etnik kökene bağlı özgürlükçü akımların yükselmesiyle bölgedeki huzurun yerini savaş aldı. Yüzbinlerce insan öldü, bir o kadarı da yaşadığı topraklardan sürüldü. Dizinin tanıtımlarında Sütçü Ramiz şöyle diyordu: "Benim anlayamadığım, bu hürriyet dedikleri teker teker midir, yoksa hep bir arada mıdır?" Dedim ya, "gümbür gümbür" bir dönem dizisi geliyor. Hem tarih, hem coğrafya, hem de "insanlık dersi" vermek için..
MüjGaN
Elveda Rumeli Fan Admini
Elveda Rumeli Fan Admini

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   Cuma Ekim 17, 2008 6:24 pm

Önceki akşam saat sekiz sularında Ayten Gökçer arıyor telefonla...

-“Evde misiniz Reha Bey?.. Lütfen ATV’yi açar mısınız?.. Elveda Rumeli diye bir dizi oynuyor... Bu kadar rezalet olmaz... Bu dizinin teksti bile bizim Damdaki Kemancı’nın aynısı...” diye feryat figan tepki gösteriyor...

9-10 yaşlarındaydım Damdaki Kemancı’yı ilk seyrettiğimde... Dünya klasiklerine giren “If I were a ritch man” (Ah bir zengin olsam) parçasını yaratan, o ünlü müzikali, Broadway’de sahnelendikten sonra, Cüneyt Gökçer Türkiye’ye getirmişti ve oyunda 5 kız sahibi Sütçü Tevye’yi de kendisi oynuyordu...

“If I were a rich man... Daba diba diba, daba diba diba diba da...”

Çarlık Rusyası’nda bir Yahudi köyünde yaşayan fakir Yahudi Sütçü Tevye’nin dramıydı ve 1900’lerin başında Ukrayna’da Anatevka isimli bir Yahudi köyünde geçiyordu...

Çarlık Rusyası, orada bir Yahudi köyü, fakir sütçü Tevye ve isteklerini yerine getirmeyen kızları...

Damdaki Kemancı, “Yoksul bir sütçünün Çarlık Rusyası’nın zulüm iiktidarına dayanmasını sağlayan sevgi, gurur ve inancının hayat dolu hikayesiydi...” En iyi film ve en iyi yönetmen dahil olmak üzere 8 dalda Oscar’a aday gösterildi ve dünya klasikleri arasına girdi...

Önceki gece ATV’de yayınlanan Elveda Rumeli dizisine bakıyorum...

Dünya klasiklerine giren Yahudi Sütçü Tevye, el çabukluğuyla Sütçü Ramiz oluvermiş...

Ayten Gökçer, “Sütçü Tevye’den, kızıyla evlenmek isteyen terziye, çöpçatandan, kasapa ve anarşist oğlana kadar herkes aynı yeni dizide...” diyor...

“Üstelik konuşmalar, diyaloglar, tekst de aynı... Onu bile değiştirme gereği görmemişler...”

YAPIMCISI NE SÖYLÜYOR?..

Sorun bu yönüyle bir sanat eserinin araklanıp araklanmaması konusudur belki...

Ama bir başka yönü var ki, o bugünlerde Türkiye’de iktidar avantalarından yararlanmak için hızla çoğalan, “Televizyonlarda türban takarak program yapmaktan, gece saat 21’de canlı yayınlarda oruç açmaya varan, bir zırvalıklar, sakillikler ve yalakalıklar ve fırsatçılıklar dönemine denk düşen ilginç rastlantıdır.”

Dünya klasiklerine giren ve bütün dünya gençlerinin Yahudi Sütçü Tevye diye öğreneceği olayı bundan böyle Türkiye’deki gençlik Sütçü Ramiz olarak öğrenecek...

Olay Çarlık Rusyası’nda bir Yahudi köyünde geçmeyecek, Makedonya’da Manastır yakınlarında bir Osmanlı köyünde gerçekleşecek...

Belli ki Yahudi Tevye, Sütçü Ramiz olacak...

Elveda Rumeli dizisinin konusu resmi sitesinde şöyle yazıyor:

“Elveda Rumeli’de 500 yıllık hakimiyetten sonra Rumeli’ye elveda diyen bir halkın hikayesini kimi zaman kahkahalarla kimi zaman gözyaşlarıyla izleyeceksiniz...”

Ne yazık...

Osmanlı’nın aldığı topraklardan çekilirken yaşanan dramlar bile dünya çapındaki bir klasik oyunun Yahudi köyündeki dramından alınıyor...

Yarın Elveda Rumeli dizisini izleyen genç bir Türk çocuğu, Avrupa’daki bir yaşıtıyla konuşurken acaba Damdaki Kemancı hakkında ne diyecek?..

-Damdaki Kemancı mı? O ne?.. Bizde Damdaki Kemancı ve Sütçü Tevye yok... Bizdeki Sütçü Ramiz... O olay Çarlık Rusyası’nda geçmiyor... Makedonya’da Manastır köyünde geçiyor... Nereden çıktı şimdi bu Yahudilik ve Tevye... Nasıl takarsınız bu adı bizim Sütçü Remzi Efendi’ye?..
Sponsored content

MesajKonu: Geri: Basından Notlar   

Basından Notlar
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 3 sayfasıSayfaya git : 1, 2, 3  Sonraki